Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Yılın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “centralbanking.com” sitesi tarafından yapılan değerlendirmede “Yılın Merkez Bankası Başkanı” seçildi.

yapı.com.tr
Yılın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Oldu

Söz konusu site tarafından yapılan açıklamada, Erdem Başçı’nın, gelişmiş ülke politikalarının etkilerinin görüldüğü, seçimlerin yaşandığı ve Ortadoğu’ya çatışmaların damgasını vurduğu çalkantılı bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na liderlik ettiği için ödüle layık görüldüğü belirtildi. Milliyet'in haberine göre, açıklamada, “Başçı, bir yandan Türkiye’de enflasyon beklentileri karşısında yenilikçi bir yaklaşım benimserken, bir yandan da ABD’de faizlerin normalleşmesi sonrasındaki dönemi planladı” denildi. Başçı’nın, Türkiye’nin G-20 başkanlığı kapsamındaki çalışmalarına da yoğun şekilde dahil olduğu ve destek verdiği kaydedilirken, şirket finansmanı konusuna büyük önem verdiği ifade edildi.

"Dengesizlik aşıldı"

Başçı’nın, Türkiye Merkez Bankası’nın enstrümanlarını genişleterek, finansal istikrarın sağlanmasının mümkün olabileceğine işaret ettiğine değinilirken, İrlanda Merkez Bankası Başkanı Philip Lane ile benzer görüşleri paylaştığına dikkat çekildi. Nitekim İrlanda Merkez Bankası da, site tarafından “Yılın Merkez Bankası” seçildi.

Başçı da, yorumunda, TCMB’nin finansal dengesizlikleri bertaraf etmede geniş çaplı enstrümanlar kullandığını belirterek, “İç ve dış kaynaklı dengesizlikleri önemli ölçüde azaltmayı başardık. Böylelikle 2015 yılında da daha dengeli bir büyüme performansı elde ettik. Hayli rekabetçi ve zorlayıcı bir dönemde başarılı performans elde etmemizin arkasında da, makro düzeyde ihtiyatlı enstrümanlara ilaveten yine ihtiyatlı para politikaları ve maliye politikaları geliştirip, hayata geçirmemiz yatıyor” ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yilin-merkez-bankasi-baskani-erdem-basci-oldu_142488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!