Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Mermere Yatırım Yapın' Çağrısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden ihracatının yarısı mermer ile alakalı olduğuna dikkat çekerek, yatırımcılara mermere yatırım için çağrıda bulunduğunu belirtti.

yapi.com.tr
'Mermere Yatırım Yapın' Çağrısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere petrol sevkiyatında şu ana kadar 6.5 milyon varillik miktara ulaşıldığını ve yedinci tankerin de Türkiye’den ayrıldığını belirtti.

Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TUMMER) Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Irak’ta kamu ve özel sektör tarafından yapılan özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmelerin devam ettiğini söyledi. “IŞİD hangi vesileyle olursa olsun bizim muhatabımız değildir. Enerji sektörüyle ilgili çalışmaları bu yönde yapıyoruz” diyen Yıldız, şöyle konuştu: “Orada bazı sahaların, blokların el değiştirmesi söz konusu. Çok ciddi bir siyasi istikrarsızlık var, ancak bu bizim bakış açımızı değiştirmiyor. Şu ana kadar Türkiye’ye 7,8 milyon varillik bir sevkıyat yapıldı. 7. tanker de yüklendi ve sevkıyatı yapıldı. Sevkıyatı yapılan petrol Irak petrolüdür. Oluşan gelirler de Irak anayasasına göre kendilerinin belirlediği oranlarda olacaktır. Şu ana kadar Türkiye’den 6,5 milyon varillik sevkıyat yapıldı. Borulamayla ilgili bazı çalışmalar yapıldığı için bugün itibariyle sevkıyat söz konusu değil.”

IŞİD’in, Irak’ta yedi petrol sahasının kontrolünü ele geçirmiş olmasının, Irak petrol kaynaklarının yönetimine etkisi de sorulan Yıldız, “IŞİD, şu anda hangi vesile ile olursa olsun, bizim muhatabımız değildir. Bazı blokların el değiştirmesi söz konusu, çok ciddi bir siyasi istikrarsızlık var; ancak bu bizim bakış açımızı değiştirmiyor” dedi.

Yıldız ayrıca, ham petrol fiyatlarında düşüş olmasına rağmen döviz fiyatlarındaki yükselişlerin Türkiye enerji maliyetlerinin istenilen oranda gerilemesine yetmediğini belirterek, “Bazı kalemlerde aldığımız fiyatın altında sattığımız mallar var. Sektör olarak beklentimiz; hem ham petrol fiyatlarının hem dövizin düşmesi” diye konuştu.

Tahkim davasında sona doğru

İran ile Türkiye arasında devam eden doğalgaz fiyatları ile ilgili uluslararası tahkim davası hakkında da bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, nisan ve temmuz aylarında iki duruşma yapıldığını hatırlatarak, “Eylülde bir duruşma daha yapılacak. Kararın sonuna doğru gelmiş bulunuyoruz” dedi.

"İran gazında artış istiyoruz"

Gaz akışında basıncın artırılması gibi bazı teknik hazırlıkların yapılıyor olmasının, dava konusu olan geriye dönük eksik teslimatla ilgili konuyu değiştirmeyeceğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Tahkim geçmişle alakalı, miktar ileriye dönük bir konu” diyerek, şunları ifade etti: "Şu ana kadar fiyat indirimi ile alakalı somut elimize gelen bir teklif bulunmuyor ve tahkim süreci de devam ediyor. Zannediyoruz yıl sonuna doğru netleşir. Bugün itibariyle İran gazında artan çok önemli bir miktar yok. Biz bu miktarın kasım ayından başlayan kış aylarında çok daha fazla olmasını istiyoruz.”

Bakan Yıldız, fiyatın uygun olması halinde İran doğalgazı için talepleri olduğunu yineleyerek, miktar artırımı için yapılması gerekenlerin zaman alan çalışmalar olduğunu belirtti.

Girişimcilere, 'mermere yatırım yapın' çağrısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, TUMMER yönetimini kabulündeki konuşmasında 13 bin maden işletme ruhsatından yüzde 30’unun doğaltaş ruhsatı olduğunu ifade etti. Yıldız, doğaltaş üretiminin 2002’de 1.5 milyon metreküpken bugün 5.8 milyon metreküpe çıktığını, aynı dönemde doğaltaş ihracatınının da 700 milyon dolardan 2.2 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Türkiye’nin doğaltaş ihracatının yarısını Çin’e yaptığını belirten Yıldız, son dönemde maden ruhsatı alan Çinli yatırımcıların da faaliyet gösterdiğini ifade etti. Bakan Yıldız, “Maden ihracatının yarısı mermer ile alakalı. Madencilik sektöründe bulunan ve tabii kaynaklarla uğraşan bütün yerli yatırımcılarımıza bir kez daha yatırım için çağrıda bulunmak isterim” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mermere-yatirim-yapin-cagrisi_123765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!