Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Cahil Cesareti ve Neoliberalizm

Mersin'de Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor

Mersin'de, yoğunlaştırılmış ısı sistemi açısından Türkiye'de ilk olma özeliği taşıdığı belirtilen Güneş Enerjisi Santrali kurma çalışmalarına başlandığı bildirildi. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, yaptığı yazılı açıklamada, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirecek santralin yaklaşık 1,5 yıl yılda tamamlanmasının planlandığını belirtti.

yapi.com.tr / AA
Mersin'de Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor

Mersin'de, yoğunlaştırılmış ısı sistemi açısından Türkiye'de ilk olma özeliği taşıdığı belirtilen Güneş Enerjisi Santrali kurma çalışmalarına başlandığı bildirildi. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, yaptığı yazılı açıklamada, güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirecek santralin yaklaşık 1,5 yıl yılda tamamlanmasının planlandığını belirtti. Greenway şirketine Güneş Enerjisi Santrali kurulmak üzere 60 dönümlük arazi tahsis ettiklerini ifade eden Tuna, TÜBİTAK desteğiyle gerçekleşecek projenin Mersin CSP kule inşaatına başladığını vurguladı.
    
Firmanın 3 ay yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarını ardından çalışmalara başladığına işaret eden Tuna, şunları kaydetti:

''60 dönümlük yeni deneysel üretim tesisi, saatte yaklaşık 4,7 MW (Megawatt) termal enerji üretecek. Proje kapsamında üretilecek enerji ile kıt enerji kaynaklarının korunmasına yardımcı olunması, hava ve çevre kirliliğinin önemli ölçüde azaltılması ve bir kent için yeterli elektrik enerjisinin tedarik edilmesi amaçlanmıyor. Projenin uzun vadeli amacı, yeni üretim, dünya çapında pazarlama ve kısa bir süre içinde düşük maliyetli, temiz, yenilenebilir elektrik kaynağı oluşturarak dünya pazarlarına sunmak.''
    
Yılın yaklaşık 10 ayı güneş alan Mersin'in bu projenin hayata geçirilmesi için çok önemli bir merkez olduğunu kaydeden Tuna, açıklamasında şöyle devam etti:
    
''Nükleer enerjinin tartışıldığı kentimizde, yenilenebilir enerji projesinin daha önemli ve sağlıklı olduğu ortadadır. Belediye olarak her zaman bilgiye ve teknolojik gelişmişliklere açık olan bir vizyona sahibiz. Bu projede bilimin teknolojiyle buluştuğuna ve insanların yararına olacak bir çalışmaya imza atıldığına inanıyoruz. Bu nedenle 20 dönüm alan daha ilave edeceğimiz bu projeyi koşulsuz desteklemeye devam edeceğiz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/mersinde-gunes-enerjisi-santrali-kuruluyor_90106.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!