Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Meslek Lisesinin Taş Atölyeleri, Kent Müzesi Olacak

Denizli’de Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye binalarının yıkılma kararı tepkiler sonrası iptal edildi. Binanın Denizli Kent Müzesi olarak kullanılacağı açıklandı.

yapi.com.tr
Meslek Lisesinin Taş Atölyeleri, Kent Müzesi Olacak

Denizli’de kent belleğinde çok önemli bir yere sahip eski Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye binalarının yıkılma kararı tepkiler sonrası iptal edildi. Taş Atölye binalarının Denizli Kent Müzesi olarak kullanılmasına kararı verildi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; kararla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Denizli Valiliği ve Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. Mücadeleyi yürüten 28 kurum, Denizli Mimarlar Odasında bir araya gelerek, değerlendirme raporu hazırlayarak projeye destek olduklarını açıkladılar.

Yapılan ortak açıklamada, “Denizli Kent Müzesi’nin bir senaryosu olmalı ve bu müzede hangi eserlerle ne anlatılmak istendiği mutlaka belirlenmelidir. Müze mekânını oluştururken müzenin kurumsal ve güvenilir bir yapıda olması insanlara güven verecektir. Bu güvenli yapı, koleksiyon oluşmasında ve envanter toplanmasında çok önemli bir unsur olacaktır.” denildi.

Ne olmuştu?
Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye binalarının yıkımdan kurtarılması için Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından, Denizli İdare Mahkemesi’ne 2014 yılı Ocak ayında yürütmenin durdurulması isteğiyle dava açıldı. 2014 yılından itibaren iki kez bilirkişi heyeti keşfi yapılırken, yürütmenin durdurulması konusunda farklı tarihlerde beş ayrı karar alındı. 18 Eylül 2015 tarihinde binaların tescili ve korunması yönünde mahkemece karar verilirken, Danıştay 14. Dairesi ise 2019 yılında verdiği nihai kararla hukuki süreci tamamladı. Karar sonucunda taş atölye binalarının korunması sağlandı ve bu haliyle müze olarak kullanılmasının yolu açıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/meslek-lisesinin-tas-atolyeleri-kent-muzesi-olacak_184436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!