Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mahkeme, “Bartın Meslek Lisesi Korunmalıdır” Dedi

Yargı süreci devam ederken bir gecede yıkılan Bartın Meslek Lisesi için mahkeme, yapının korunması kararı aldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, şimdi tarihi yapının yeniden inşası için mücadele verecek.

yapi.com.tr
Mahkeme, “Bartın Meslek Lisesi Korunmalıdır” Dedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi hinterlandındaki illerde de mimari mirası koruma mücadelesine devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bartın ili Merkez İlçesi, Kemerköprü Mahallesi, 846 ada, 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yer alan ve Bartın Meslek Lisesi olarak kullanılmakta olan yapının tescil edilerek koruma altına alınması için Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurmuştu. Kurul ise tescil talebini reddetmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi de kurul kararını yargıya taşımıştı. Açılan davada bilirkişi raporu yapının kültür varlığı olarak korunması için rapor hazırladı. Zonguldak İdare Mahkemesi oy birliği ile yıkılan yapının tescilli kültür varlığı olarak korunması kararını verdi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargı bir kez daha kültürel varlıkların korunmasında bizim haklılığımıza karar verdi. 1886 yılında dönemin Kastamonu Valisi olan Abdurrahman Nurettin Paşa tarafından ‘Frengi Hastanesi’ olarak yapılan, uzun süre bu amaçla kullanılan, 1920’li yıllarda memleket hastanesine dönüştürülen, günümüzde ise Bartın Meslek Lisesi olarak kullanılan yapı, yargı süreci devam ederken, bir gecede yıkıldı. Yıkılan yapının korunması kararı, haklılığımızı ortaya koydu ancak, adalet arayışımızda geç gelen bu karar, bir değerin yok edilmesi ile sonuçlandı. Şimdi bu tarihi yapının yeniden inşası için mücadele edeceğiz.” dedi.

Candan, “Mahkemenin, yapının 19. yüzyılın sonunda yapılan ve inşa edildiği dönemin kültürel ve sanatsal değerini içerisinde barındırdığı için ayrıca mimari, tarihi, estetik mahalli, arkeolojik değerler kapsamı içinde kendine has özellik gösterdiği için korunmasına karar vermiş olması geç de olsa kamu yararı adına sevindiricidir.” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mahkeme-bartin-meslek-lisesi-korunmalidir-dedi_184083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!