Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleer 7 Yılda Bitecek

Türkiye ile Rusya arasında tarihi imzalar dün atıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev arasındaki görüşmenin ardından Başbakanlık’ta imzalanan anlaşmalar arasında Akkuyu’da nükleer santral kurulması ile Türk ve Rus vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerinde vize muafiyeti öngören anlaşma da yer aldı. Buna göre

Milliyet Gazetesi
Nükleer 7 Yılda Bitecek

Türkiye ile Rusya arasında tarihi imzalar dün atıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev arasındaki görüşmenin ardından Başbakanlık’ta imzalanan anlaşmalar arasında Akkuyu’da nükleer santral kurulması ile Türk ve Rus vatandaşlarının karşılıklı seyahatlerinde vize muafiyeti öngören anlaşma da yer aldı. Buna göre 1 aylık süre için iki ülke vatandaşlarından vize istenmeyecek. Medvedev, Türkiye ile Rusya’nın sözde değil, gerçek birer stratejik partner olduğunu söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir devam eden nükleer santral görüşmeleri sonuçlandı. Erdoğan ile Medvedev arasında dün Başbakanlık’ta yapılan görüşmenin ardından nükleer anlaşmasına Türkiye adına Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya adına Başbakan Yardımcısı Igor Seçin imza koydu. Erdoğan, ortak basın toplantısında Rusya Federasyonu’nun Devlet Başkanı Medvedev ile çok verimli görüşmeler gerçekleştiğini belirterek şöyle dedi:

“Nükleer enerji noktasında imzalar atılmış oldu. Şimdi parlamentoya bunu götürmek suretiyle parlamentolarımızdan geçireceğiz ve böylece hükümetler arası bir anlaşma ile süreci başlatmış olacağız. Akkuyu nükleer santralının inşallah inşasına başlanmış olacak. Nükleer enerjideki ilk yatırımımızı Rusya Federasyonu ile yapmamız manidardır, anlamlıdır. Süre olarak belirlenen yaklaşık 7 yıllık bir süreç. 7 yılda bitecek fakat Türkiye olarak bunu biz çok çok önemsiyoruz.”

‘Samsun-Ceyhan’da kararlıyız’

Erdoğan, enerjide Güney Akım, Mavi Akım, Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattının yapımının önemli olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Türkiye gaz ve petrol ihtiyacının yüzde 70’ini Rusya’dan sağlıyor. Gazda Mavi Akım’ı geliştirmekten yanayız. Petrolde Samsun-Ceyhan önem arzediyor. Öncelikle biz bu projeyi önemsiyoruz. Zira Boğazları kurtarıyoruz. Eğer biz Samsun-Ceyhan’ı gerçekleştirebilirsek ki kararlıyız bu adımı atıyoruz, dünyaya Ceyhan’dan açılma imkânımız, fırsatımız olacak. Aynı zamanda bir rafineriyi Ceyhan’da kurma imkânımız olacak. Burada kurulacak olan rafineriyle de gerek iç gerekse dış piyasada rafine edilmiş ürünleri değerlendirme imkânımız olacak.” 

10 sent ısrarı sonuç vermedi

Akkuyu anlaşması, kilowatsaat başına 12.35 sentlik birim fiyat üzerinden sağlandı. Kısa bir süre öncesine kadar anlaşma sağlanamayan süreçte, Rusya, birim fiyatta 12 cente kadar düşmüş, Türkiye fiyatın 10 sentin altında olmasında ısrar etmişti. Anlaşma TBMM onayından geçince santral inşaatına en geç 2 yıl içinde başlanacak.

‘Sözde değil gerçek partneriz’

Türkiye ile Rusya’nın sözde değil, gerçek birer stratejik partner olduğunu söyleyen Medvedev de Mavi Akım, Güney Akım projeleri üzerinde çalıştıklarını, Samsun-Ceyhan boru hattı projesini geliştirme konusunda mutabakata varıldığını kaydetti. Ceyhan’da bir rafineri kurulması konusunu da ele aldıklarını belirten Medvedev, böylece ürünün ortaklaşa pazarlanabileceğini bildirdi.

Rusya ile Türkiye arasında dün enerjiden ulaştırmaya, kanatlı et ihracatından vizesiz dolaşıma kadar çeşitli alanlarda toplam 17 anlaşma imzalandı.

Kafiledeki ilginç isim

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Türkiye’deki resmi ziyareti kapsamında ilk olarak Anıtkabir’e giderek, Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu. Medvedev’in heyetinde Çeçenistan’ın Kremlin destekli başkanı Ramazan Kadirov da yer aldı. Dün mavi takım elbisesi ve sakalıyla dikkati çeken Kadirov, 1976 doğumlu ve Çeçenistan’ın üçüncü devlet başkanı.
Devlet başkanı olan babası Ahmet Kadirov 2004’te suikasta kurban gitti. Yerine geçen Alu Alkhanov’un ölümünden sonra Putin’in desteği ile Kadirov devlet başkanı oldu.
Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de Türk ustalara Sultanahmet Camii’nin bir kopyası olan Kadirov Camii’ni inşa ettirdi. 200 bin euro değerinde “Bovet Fleurier” marka saati ve lüks otomobil koleksiyonu var. 500 bin euro’luk safkan Arap atının yanı sıra ayı ve kurt da besliyor. Sabah ezanı okuduğu biliniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-7-yilda-bitecek_79409.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!