Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Meydan Projesi Selimiye'nin İhtişamını Ortaya Çıkaracak"

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, "Selimiye Meydanı'nda insan boyutuyla caminin boyutunu mukayese ederek, Selimiye'nin ne kadar ihtişamlı ve büyük olduğunu göstermek istiyoruz" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Meydan Projesi Selimiye'nin İhtişamını Ortaya Çıkaracak"

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Hamdi Sedefçi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilen Selimiye Camisi'nin 'dünya malı' haline geldiğini söyledi. Selimiye Meydanı'nı camiye yakışır bir şekilde düzenlemek istediklerini belirten Sedefçi, Kültür ve Turizm Bakanlığı kanalıyla UNESCO'ya gönderilen ve kabul edilen meydan projesinin, Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından henüz kabul edilmediğini ifade etti.

Selimiye Meydanı'nın değerli olduğunu aktaran Sedefçi, şöyle konuştu:

"Vatikan'a gittiğinizde meydanda fazla yeşil saha olmadığını görürsünüz. Daha çok sert zeminden oluşan bir meydan. İnsanların boyutunun mukayesesini yaparak ne kadar ihtişamlı olduğunu görürsünüz. Selimiye Meydanı'nda insan boyutuyla caminin boyutunu mukayese ederek eserin ne kadar ihtişamlı ve büyük olduğunu göstermek istiyoruz. Bu proje kuruldan geçerse kolları sıvayıp hemen işe girişeceğiz".

Sedefçi, her yıl Kadir Gecesi'nde Selimiye Camisi'ni yaklaşık 80 bin kişinin ziyaret ettiğini, meydanın şimdiki halinin bu ziyaretçileri ağırlamak için uygun olmadığını vurguladı. Edirne'nin, kent olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alması gerektiğini ifade eden Sedefçi, şunları kaydetti:

 "Selimiye Camisi, UNESCO'nun son raporuyla listeye dahil edildi. O dönem Edirne'ye gelen Hintli bir raportör, Edirne'nin, camileri, kapalı çarşıları ve köprüleriyle şehir olarak listeye girmeye aday olabileceğini söyledi. Bizden Edirne'yi korumamızı istediler. Biz de böyle korumaktan yanayız. Kesinlikle o dokuya saygı duyarak, o dokuya katkı yaparak, günümüzdeki işleyişine destek çıkarak, eskiye saygı göstererek onları bozmadan tamamlayıcı unsurlar ilave ederek çözüm üretmemiz gerektiğini düşünüyorum".

http://www.yapi.com.tr/haberler/meydan-projesi-selimiyenin-ihtisamini-ortaya-cikaracak_114452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!