Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

“Midilli” Belgeseli Tarihi Sırları Gün Yüzüne Çıkarıyor

Savaş Karakaş’ın yapımcılığını üstlendiği, Türk ve Alman deniz araştırmacılarının yer aldığı “Midilli” belgeseli, pompa ve pompa sistemleri sektörünün lider markalarından Wilo’nun katkılarıyla izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
“Midilli” Belgeseli Tarihi Sırları Gün Yüzüne Çıkarıyor

Türkiye’de 25 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Wilo, son teknolojiye sahip kaliteli ürünleriyle pompa sistemleri sektörüne liderlik yaparken, önemli projelere de destek oluyor. beIN İZ HD kanalında “Sudaki İzler” programını hazırlayan ünlü sunucu ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş’ın yönetiminde hazırlanan “Midilli” belgeseline destek olan marka, hem suyumuza hem de tarihimize sahip çıkıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı'na girdiği ilk günden itibaren özellikle Karadeniz’de birçok harekata katılan ve 1918 yılında Çanakkale'de mayınlara çarparak batan Midilli Kruvazörü'nün çarpıcı hikâyesi bu belgeselle gün yüzüne çıkarılıyor.

Yavuz (Goeben) ve Midilli'nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi

Türk ve Alman deniz araştırmacılarını, en deneyimli dalgıçları ve gelişmiş sualtı görüntüleme teknolojilerini bir araya getiren “Midilli” belgeseli, izleyenleri I. Dünya Savaşı yıllarına götürüyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden ve Yavuz Sultan Selim (Goeben) ile birlikte sembol gemilerden biri olan Midilli’nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi meraklılarını bekliyor.

Midilli’nin sırları savaştan 100 yıl sonra ortaya çıkıyor

20 Ocak 1918 tarihinde İmroz (Gökçeada) seferine beraber çıkan bu iki gemiden Midilli, Ege’de mayınlara çarparak sulara gömüldü. Savaştan ve getirdiği yıkımdan tam 100 yıl sonra, Türk ve Alman dalgıçlar Midilli’deki kayıp ruhların yalnızlığına son vermek için, tıpkı ittifak yıllarında olduğu gibi yine omuz omuza bir mücadeleye girişiyor. Amaçları Gelibolu’nun kanlı siperlerinde birlikte savaşıp, açık denizlerinde son nefeslerini birlikte veren kayıp askerleri anmak.

25 yıl önce batığı bulan ünlü araştırmacı, yeni çalışmaya da başkanlık etti

Midilli batığını, 1993 yılında Rahmi M. Koç Müzesi adına yürüttüğü bir araştırmayla bulan ünlü sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay, bu Türk-Alman ekspedisyonuna da başkanlık yapıyor. Midilli, dalışa yasak saha içinde olduğu için keşfinden bugüne fazla ziyaretçisi olmadı.

Selçuk Kolay rehberliğinde 4 Türk ve 4 Alman dalgıç akıntılı ve derin suların beklediği savaş mezarlığını derinlerde ziyaret etti. Savaş Karakaş ile operasyonun dalış süpervizörü Erol Öztunalı, sualtı fotoğrafçısı Ali Ethem Keskin ve Hasan Tan'dan oluşan Türk ekip, Yunan dalgıç-deniz tarihi araştırmacısı Dimitris Galon ile birlikte Alman dalgıçlar Derk Remmers, Ralf Wissel ve Markus Kerwath kendilerine yardımcı olan tekne mürettebatı ile bu anlamlı projede işbirliği yapıp, 73 m derinliğe zorlu dalışlar gerçekleştiriyor.