Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Milano’da Macao’cu İşgal

Milano’da sanatçıların oluşturduğu nur topu gibi bir muhalefet hareketi doğdu: MACAO. Bu hareketin amacı atıl duran binaların kamu kullanımına açılması. Eylemi, İtalyan sanatçı ve aydınlar destekliyor.

yapi.com.tr
Milano’da Macao’cu İşgal

Foto: domusweb.it

Barışçı ve bağımsız sanatçı girişimi MACAO, 5 Mayıs Cumartesi günü, Milano’nun en yüksek yapılarından Torre Galfa gökdelenini işgal etti. Hürriyet Pazar'da Gülden Aydın imzasıyla yer alan habere göre, İtalya’nın içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sıkıntılara tepki olarak doğan MACAO girişimi, Torre Galfa’yı çevrelen bariyerleri aştı ve binayı sanat üretmek, paylaşmak isteyen herkesin kullanıma açtı.

1959’da inşa edilen ve son 15 yıldır atıl durumda olan gökdelen, ofis ve iş merkezi olarak tasarlanmış, İtalyan bankacılık sistemi için önemli bir figür olmuştu. Binanın asıl sahibi ve İtalya’nın en büyük emlak şirketlerinden Fondiaria Sai Grup, İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi de dahil, politika ve mali çevrelerle kurduğu karmaşık ilişkilerle dikkat çekiyordu. Şirketin finansal ev kredilendirme işlemlerinde kullanılan ve hâlâ dava konusu yapı, ekonomik durgunluğun da etkisiyle şimdiki metruk haline geldi.

Nobelli Dario Fo da var

Herhangi bir siyasi parti veya grupla ilişkisi bulunmayan MACAO oluşumu, Milano’da yaşayan herkese hizmet edecek bağımsız ve özgür bir kültür sanat merkezi kurmak amacıyla 5 Mayıs’ta Torre Galfa’yı işgal etti. Katılmak isteyen herkesi gökdelene davet etti. MACAO’da yer alan ve destekleyen sanatçıların konser, gösteri ve söyleşilerine ev sahipliği yaptı. Ülkenin önemli üniversitelerinden gelen akademisyenlerin dersleri için atölyeye dönüştü. Çok sayıda gencin ve sanatçının buluştuğu bir platform oldu. Nobel Edebiyat Ödüllü 86 yaşındaki tiyatrocu Dario Fo’nun başını çektiği entelektüellerin desteklediği MACAO, her gün halka açık söyleşiler ve toplantılar düzenliyor.

15 Mayıs sabahı 07.00’de güvenlik güçleri binayı boşaltsa da MACAO grubuyla destekçileri binanın önünden ayrılmadı. Gün boyu birçok ünlünün ve sanatçının destek ziyaretinde bulunduğu alanda bütün gün konserler ve söyleşiler düzenlendi. Milano Belediye Başkanı Giuliano Pisapia, gruba özel mülkiyette olmayan başka bir binanın tahsis edilebileceği önerisinde bulunsa da reddedildi.

MACAO Grubu, gökdelen önündeki eylemini sürdürmeye karar verdi. Barışçı bir tutum sergileyen grup ve destekçileriyle güvenlik güçleri arasında henüz çatışma çıkmadı. Şimdi İtalya’da eylemin tüm Avrupa’ya yayılacağı, atıl durumdaki mekânların kamuya açılması için işgallerin başlayacağı konuşuluyor.

MACAO’cu Türk Deniz

Endüstri mühendisi ve çevirmen Deniz Şiar Bozkut (32), MACAO’nun tek Türk mensubu. Geçen yıl geldiği Milano’da Style Design College’da geldi ve fotoğraf eğitimi alıyor. MACAO adını ilk kez 5 Mayıs’taki Torre Galfa işgalinde duydu ve gruba girdi. Bir yandan eylemlere katılırken bir yandan da işgalin fotoğraflarını çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milanoda-macaocu-isgal_91874.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!