Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

17 Ekonomistten Avrupalı Liderlere Sorumluluk Çağrısı

Yeni Ekonomik Düşünce Enstitüsü (INET) Avrupa krizine dair yayınladığı son raporunda Avrupa liderlerine sorumluluğu üstlenme çağrısında bulunarak, ''Avrupa, uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor'' ifadesine yer verdi.

yapi.com.tr / AA
17 Ekonomistten Avrupalı Liderlere Sorumluluk Çağrısı

ABD'li yatırımcı iş adamı George Soros'un destekçileri arasında bulunduğu INET'in raporunda, ''Avro, büyüklüğü ölçülemeyecek bir maliyete doğru sürükleniyor. Avrupa uyurgezer bir şekilde ölçülemez boyutlarda bir felakete doğru ilerliyor. Geçen bir kaç hafta içerisinde borç alan ülkelerdeki durum giderek kötüleşti. Bir domino taşı diğerini düşürürken, krizin sonunun gelmeyeceği hissinin tersine çevrilmesi gerekiyor. En son domino taşı İspanya, ülkenin finans bakanının da ifadelerine göre, bugün likidite krizinin eşiğinde'' ifadeleri kullanıldı.
    
Raporda, Avrupalı liderlere daha sorumlu davranma ve sorunlara açık çözümler yaratma çağrısından bulunulurken, liderlerin ayrı ayrı ele almaları gereken iki temel sorun olduğuna dikkat çekiliyor. Bunlardan ilki Avro Bölgesi'nin başlangıçta yanlış tasarlanan yapısının getirdiği faturayı üstlenmek; ikincisi ise AB'nin yapısını düzeltmek.
    
Finansal olarak güçlü AB üyelerinin ve Avrupa Merkez Bankası'nın borç yükünün önemli bir kısmını üstlenmemesi durumunda Avro Bölgesi'nin felakete sürükleneceğini öngören raporda, ülkeler üstü bir finans otoritesi kurulması çağrısı da yapıldı.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/17-ekonomistten-avrupali-liderlere-sorumluluk-cagrisi_100978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!