Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Milli Parkı Tehdit Eden HES’e Tekrar Onay

Milli parka olan yakınlığı ve heyelan tehlikesi nedeniyle mahkeme tarafından ÇED’i iptal edilen Şavşat’taki Armutlu HES için 3 yıl sonra yeniden onay verildi. Yeni ÇED’e göre ‘eksikler giderildi’ ama milli park da yerinde duruyor, afet durumu da sürüyor.

yapi.com.tr
Milli Parkı Tehdit Eden HES’e Tekrar Onay

Artvin Şavşat’a bağlı Veliköy’de kurulması planlanan hidroelektrik santralı (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararı tepkiye sebep oldu. BirGün’den Demet Sargın’ın haberine göre; şirket daha önce de aynı yerde aynı projeyi geliştirmiş ve aldığı ÇED onayı halkın mücadelesi sonucu 2015 yılında Rize idari mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Danıştay’ın da onadığı iptal kararı ardından yeniden verilen ÇED onayı şaşkınlık yarattı. Veliköy, Nanep ve Mansurat dereleri üzerinde planlanan projeye karşı yeniden Rize İdari Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talebiyle açıldı. Bir kısmı, Karagöl-Sahara Milli Parkı sınırlarında kalan HES, yakınındaki dereleri de tehdit ediyor. Proje Veliköy başta olmak üzere, Meşeli, Köprülü, Cirit Düzü, Aşağı Koyunlu ve Pınarlı köylerini etkiliyor.

Yerel mahkemenin iptal ettiği ÇED dosyasında, projeyle ilgili hiçbir çevresel etki değerlendirmesinin yapılmadığı, bütünsel incelemelerin olmadığı, bölgenin heyelan riski altında olması ve Bakanlar Kurulunca “Afete Maruz Bölge” olarak isimlendirilmesi sebebiyle kazı faaliyetlerinin yapılamayacağı gibi gerekçeler yer alıyor. İptal kararında dikkat çeken diğer gerekçe ise Karagöl-Sahara Milli Parkı’na ilişkin değerlendirmeler oldu. Değerlendirmede gerekçe “Projenin Karagöl-Sahara Milli Parkı içerisine denk gelen kısmı için milli parkın ekosistemine ve biyoçeşitliliğine olan etkisi yönünden ayrıntılı inceleme ve çalışma yapılmadığı” ifadeleriyle kaydedildi.

Arten Üretim Makine San. Tic. Ltd. Şti. tarafından hazırlanan ve “Armutlu 1 – 2 Regülatörleri ve HES” ismi verilen projenin yeni ÇED dosyasında ise iptal edilen eski ÇED dosyasındaki ‘eksikliklerin giderildiği’ kaydedildi. Oysaki, HES’in yapılacağı bölgenin hâlâ “Afete Maruz Bölge” kategorisinde olması ve bir kısmının Karagöl-Sahara Milli Parkı sınırlarında kalması, bir değişiklik olmadığını ortaya koyuyor. Köy halkının avukatlarından Halis Yıldırım, “Dosyada hiçbir hukuka aykırılık giderilmemiş ve projenin çevreye olumsuz etkilerine herhangi bir çözüm getirilmemiş” diyerek bu durumu doğruluyor.

***
Konu hakkında Şavşat Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Veliköylü Fuat Yüksek ise, bölgelerinde birçok HES ve baraj faaliyetinin olduğunu ve bunların olumsuz etkilerini gördüklerini söyledi.

Haberin tamamına linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milli-parki-tehdit-eden-hese-tekrar-onay_168425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!