Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Milpa: Formula 1 Bizim Projeye Zarar Verir

MİLPA, Pendik'te 1997'de başlayan ‘‘hasılat paylaşımlı arsa-konut’’ projesinin 2002'de gündeme gelen Formula 1 projesiyle ilişkilendirilmesinde ‘ar

Hürriyet
Milpa: Formula 1 Bizim Projeye Zarar Verir

b>MİLPA, Pendik'te 1997'de başlayan ‘‘hasılat paylaşımlı arsa-konut’’ projesinin 2002'de gündeme gelen Formula 1 projesiyle ilişkilendirilmesinde ‘art niyet’ olduğunu belirterek, arsa üzerindeki villa tipi konut projesinin de Formula 1 yoğunluğundan olumsuz etkilenebileceğini açıkladı.

Sabah Gazetesi'nin, Milpa arsası ile Formula 1 projesi arasında bağlantı kurarak, Doğan Grubu yayınlarında Formula 1 projesinin aksamasının gündeme getirilmesini eleştirmesi, gerçek ve geçerli kanıtlara dayanmıyor. İki projenin başlangıç tarihleri arasında yaklaşık 5 yıl fark var. Ayrıca Formula 1 yarışlarının bölgeye getireceği yoğunluk nedeniyle, Milpa'nın villa tipi konut projesini olumlu etkilemesi de pek mümkün görünmüyor.

Milpa'dan yapılan açıklamada da, Pendik Kurtköy'de 1997'den itibaren 33 ortakla geliştirdiği ‘‘hasılat paylaşımlı arsa konut’’ projesinin 2002 yılında gündeme gelen Formula 1 projesi ile bir beklenti ilişkisi olamayacağı bildirildi. Şirket yetkilileri; iddiaların tersine, Formula 1 ile bölgeye gelecek yoğunluğun 2.230.207 metrekarelik bir alana yüzde 10 imarla villa tipi konut yapmayı amaçlayan projeyi olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Ayrıca imar durumunda yapılacak değişimlerin de sorun çıkarabileceğini kaydetti.

ARSANIN HİKAYESİ

Milpa'nın Kurtköy'deki gayrimenkul projesi 1997'de başladı. Milpa; GD Gayrimenkul Değerleme İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin teklifi ile 33 farklı kişi ya da kuruma ait arsalara proje geliştirdi. 33 arsa sahibi ile yüzde 25 kat karşılığı ya da gelir paylaşımlı sözleşme yapılarak bedel ödenmeden anlaşma yapıldı. Sözleşmede de başlangıçtan itibaren ‘‘bedel ödemeksizin devir alınan arsaların konut yapılamaması halinde yine bedel ödemeksizin hak sahiplerine devrini’’ öngören madde yer aldı. Şu anda 2.230.207 metre kare olan sözkonusu arsanın 1.221.968 metre karesi İlksan'dan, diğer kısmı ise diğer ortaklardan sözleşmeyle temin edilerek yukarda anlatılan yolla projelendirilmiş oldu. Milpa projesinde ticari alan olan gösterilen bölümler ise yaklaşık 750 villa yapılabilecek alanda yaşayacak site sakinleri için gerekli alışveriş ve sosyal hizmet tesislerinden başka birşey değil. Bu tür yapılar da 2.230.207 metre karelik arsa içinde yaklaşık 20.000 metre karelik bir alanda inşa edilecek.

Milpa'nın 1997'de başlayan arsa-konut projesi 2002 yılında gündeme gelen Formula 1 projesine 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu nedenle imar durumunda herhangi bir değişiklik olmayacak. Milpa projesinin bulunduğu alana, ticaret alanı ya da turizm yatırımı için imar ya da teşvik verilmesi söz konusu değil. Proje 1997'deki haliyle uygulanacak.

Formula 1'in Türkiye'de yapılması fikri oluştuktan sonra bile hangi ilde yapılacağı yönünde tartışmalar uzun süre kamuoyunu meşgul etmişti. Daha sonra İstanbul'da yapımı kararlaştırıldı ve konu 24.10.2002 tarihinde İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclisi'nde gündeme geldi. Milpa yetkilileri bu nedenle 1997'deki arsa yatırımı ile bu yatırımdan 5 yıl sonra kararlaştırılmış Formula 1 projesi arasında bağlantı kurulmasına anlam veremiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milpa-formula-1-bizim-projeye-zarar-verir_5492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!