Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Milyonlarca Bina 1 Yılda Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda"

Mevcut binaların 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması zorunluluğuna rağmen, EKB alan bina sayısı ancak 350 bin 12 adet oldu. BES Enerji kurucu ortaklarından Serkan Emin, “Her konuda olduğu gibi EKB konusunda da son dakikacıyız, 2017 yılına yaklaşırken EKB alımlarının hızlanacağını düşünüyoruz” dedi.

yapı.com.tr
"Milyonlarca Bina 1 Yılda Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunda"

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almanın zorunluluğuna ve bu konuda tanınan sürenin daralmasına rağmen, Türkiye’de Aralık 2015 itibariyle Enerji Kimlik Belgesi alan bina sayısı ancak 350 bin 12 adedi buldu.  Böylece EKB alan bina sayısı, 9 milyon adede yaklaştığı tahmin edilen yapı stoku içinde yüzde 5’in altında kaldı.

BES Enerji kurucu ortaklarından Serkan Emin, mevcut binaların 2017 yılına kadar EKB almasının zorunlu olduğunu belirterek, “Bu durumda milyonlarca binanın bir yıl içinde EKB eksiğini tamamlaması gerekiyor. Her konuda olduğu gibi EKB konusunda da son dakikacıyız. Biz 2017 yılına yaklaşırken EKB alımlarının hızlanacağını düşünüyoruz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, 2015 yılı sonu itibariyle 329 bin 62 adet yeni binanın EKB aldığını, ama mevcut binalarda sürecin hala çok yavaş ilerlediğini belirten Serkan Emin, Türkiye’deki milyonlarca binadan yalnızca 21 bin 950 adedinde enerji kimlik belgesi olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin bu alanda yavaş yol almasının birçok nedeni bulunduğunu anlatan Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini belirtti.

Serkan Emin, şunları söyledi: “Türkiye bir kentsel dönüşüm seferberliği ile karşı karşıya. Eski binaların yıkılarak yeniden yapılmasına ilişkin bu dönüşüm hareketi, doğal olarak yeni ruhsatlar açısından EKB sayısını artıracak.  Ayrıca 2015 yılının sonlarında gerçekleşen Paris İklim Zirvesi, hükümetlerin karbon salınımlarını azaltıcı önlemler almasını şart koşuyor. Bu madde çerçevesinde binaların envanterinin çıkarılarak ne kadar karbon salımı yaptığı ve enerji harcadığının belirlenmesi gerekiyor ki bu da ancak EKB alan bina sayısının artırılması ile mümkün."

Devlette dönüşüm

EKB’ye ilişkin düzenleme tüm kamu binalarını da kapsayacak. Askeri binalar dışında tüm devlet yapıları da EKB almak zorunda. Mevzuata göre EKB, yapı kullanma izin belgesi alınması aşamasında ilgili idarelere sunulacak. Kimlik Belgesi düzenlenmeyen binalara ilgili idarelerce yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/milyonlarca-bina-1-yilda-enerji-kimlik-belgesi-almak-zorunda_142564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!