Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar, Bilkent’teki Kamu Arazisinin Peşini Bırakmıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bilkent’te Verimlilik Vakfı’na tahsis edilen kamu arazisinin peşini bırakmıyor. Yargı, alana ilişkin yürütmeyi durdurma isteminin ret kararını bozdu.

yapi.com.tr
Mimarlar, Bilkent’teki Kamu Arazisinin Peşini Bırakmıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bilkent’te kamu arazisinin plan değişikliği yapılarak Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesini yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin alana ilişkin, Beytepe Mahallesi 26053 ada 13 parsele ilişkin 1/25000 ölçekli nazım imar değişikliği, 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptali istemiyle açtığı davada, Ankara 7. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti. Sürecin peşini bırakmayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir üst mahkemeye başvurdu. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma istemine ilişkin ret kararını kaldırdı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, hukuksal süreci değerlendirerek, şunları söyledi: “Araştırmalarımız sonucunda bu plan değişiklikleriyle kamunun en değerli arazisi ve küçük bir koruluk haline gelmiş alanı üniversite alanına çevrildiğini ve Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edildiğini tespit ettik. Verimlilik Vakfı Başkanı aynı zamanda AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi. Kentin hakkını ve hukukunu korumakla yükümlü Kent Konseyinde Verimlilik vakfı başkanının neyi koruduğu da tartışmalı.  Bu durum bile kent topraklarının vakıflar aracılığı ile nasıl peşkeş çekildiğini göstermekte. Bilkent’teki 35 bin 435 metrekarelik kamusal alanında Türkiye Verimlilik Vakfı’na tahsis edilmesi, üniversite alanına dönüştürülerek, emsalinin arttırılması vakfın kurduğu üniversitenin 3 fakültesinin burada yapılması çok manidardır. Plan değişikliğini yargıya taşıdık şu an hukuksal süreç devam ediyor. Ankara 5. Bölge İdare Mahkemesi itirazımız sonucunda yürütmeyi durdurma istemine ilişkin ret kararını bozdu."

Candan, “Kent topraklarının vakıflar aracılığıyla talan edilmesini yakından takip etmeye ve hukuksal süreçlere taşımaya devam edeceğiz.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-bilkentteki-kamu-arazisinin-pesini-birakmiyor_181351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!