Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası'ndan Asansör Faciası Açıklaması

TMMOB Mimarlar Odası, Torun Center’daki kazada 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, "rant tutkusu nedeniyle gerçekleşen bu cinayetin hesabı verilmelidir" ifadelerini kullandı.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan  Asansör Faciası Açıklaması

TMMOB Mimarlar Odası, Torun Center’da 6 Eylül’de 10 yurttaşın daha iş cinayetinde hayatını kaybettiğini belirterek, “İktidar ve ortaklarının ‘rant tutkusu’ nedeniyle gerçekleşen bu iş cinayeti ve hukuk katliamı sorumluları hakkında soruşturmaların bir an önce tamamlanmasını ve hesap vermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TMMOB Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklamada, Torun Center için 2010 yılında TOKİ tarafından hazırlanan plan tadilatının, hukuka aykırı olduğu ve telafisi olanaksız zararlara sebep olacağının mahkemelerce tespit edilmesine karşın ruhsatı onaylanan inşaatın başlatıldığı kaydedildi. “Kamu denetimini, işçi sağlığı ve iş güvenliğini yok sayan anlayış; sermayenin azami kâr hırsı, özelleştirme, sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma ve çalışanlar aleyhine oluşturulan politikalar; güvenlikle ilgili yapılması gereken harcamaların gereksiz masraf olarak görülmesi; ülkemizde bugüne kadar pek çok çalışanın hayatına mal olmuş ve olmaya devam etmektedir” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Yaşanan kazalarda hayatını kaybeden işçilerimiz; iktidarın ‘sektörün doğasında iş kazalarının var olduğu’ söylemiyle unutturulmaktadır. Son olarak Mayıs ayında üç yüzden fazla yurttaşımızın can verdiği kazanın ardından iktidar işçi sağlığı ve güvenliği konusundaki çözüm önerilerini reddetmiş, sorumlular ve çalışma koşulları hakkında araştırmaya bile tahammül edememiş ve gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapmak yerine özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarına hız vermiştir. Bu kapsamda hazırlanan ve TBMM gündeminde bulunan çalışma alanındaki sorunları daha da büyütecek, emekçilerin yaşamını sermayenin inisiyatifine terk eden ve iş kazalarını artıracak Torba Yasa geri çekilmelidir. İş cinayetlerine kurban edilen tüm emekçilerimizi bir kez daha saygı ile anıyor, İktidar ve ortaklarının ‘rant tutkusu’ nedeniyle gerçekleşen bu ‘iş cinayeti’ ve ‘hukuk katliamı’ sorumluları hakkında soruşturmaların bir an önce tamamlanmasını ve hesap vermelerini bekliyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-asansor-faciasi-aciklamasi_124515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!