Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar'a, Kanser Uyarısı "Müşterileri Azalttı" Davası

Maltepe Pazarı Seyyar Satıcılar Dayanışma ve İşletme Kooperatifi, esnafın zarara uğradığı, pazara gelen müşteri sayısının azaldığı gerekçesiyle, halk sağlığı için ciddi önlemler aldıran Ankara Tabip Odası ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne tazminat davası açtı

yapi.com.tr
Mimarlar'a, Kanser Uyarısı "Müşterileri Azalttı" Davası

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, 350 ton asbestli Havagazı Fabrikası'nın yıkım işlemine itiraz ederek konuyu gündeme taşıyan Ankara Tabip Odası (ATO) ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne Maltepe Pazarı Seyyar Satıcılar Dayanışma ve İşletme Kooperatifi tazminat davası açtı. Davada, ATO ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin asbestli yıkımın yol açtığı zarar ve tehlikelerden kaynaklı yetkililer ile halkı uyarmaya dönük açıklamaları nedeniyle, Maltepe Pazarı esnafının zarara uğradığı, pazara gelen müşteri sayısının azaldığı iddia edildi.

Bir zarar varsa Büyükşehir Belediyesi sorumlu

Davaya karşı yazılı savunma yapan ATO Hukuk Bürosu Avukatları tarafından, ATO’nun kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olduğu, tabip odasına verilen kamusal görev, yetki ve yükümlülükler kapsamında, “Halkın sağlığını korumak” olduğu belirtildi. Savunmada, tazminat talebine konu yapılan ve "haksız fiil" olarak nitelenen eylemlerin, kamu tüzel kişiliğine haiz bir meslek örgütünün, yasa ile tanınmış görev ve sorumlulukları kapsamında, hukuka uygun olduğu gibi, hukukun, kamu yararı ve hizmet gereklerinin zorunlu kıldığı çabalar olduğu vurgulandı.

Savunmada, Maltepe Pazarı esnafı nezdinde bir zarar, bir ticari kayıp doğmuş ise, bunun failinin, asbestli Havagazı Fabrikası'nın yıkımını mevzuata ve usule aykırı biçimde gerçekleştiren, Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri olduğunun altı çizildi. Ayrıca, tabip odasının, yıkım bölgesinde faaliyet gösteren kendi sağlıkları da tehlike altında olan Maltepe Pazarı esnafı da dahil, halkın sağlık hakkını koruma yolunda hukuka uygun ve hatta kamu yararı açısından elzem bir çabayı sergilediği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlara-kanser-uyarisi-musterileri-azaltti-davasi_157639.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!