Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlık Fakültesi Öğrencilerinden "Maket" Protestosu!

Öğrenciler, Gazi Üniversitesi'nin kilise maketini yıktırması üzerine bir basın açıklaması yaparak olayı kınadı.

yapi.com.tr
Mimarlık Fakültesi Öğrencilerinden "Maket" Protestosu!

Gazi Üniversitesi'nde kilise maketinin parçalanması mimarlık öğrencilerinin tepkilerine neden oldu. Gazi Mimarlık Fakültesi'nde geçtiğimiz hafta öğrencilerin yaptığı kilise maketleri üniversite yönetimi tarafından yine öğrencilere yıktırıldı. Gazi mimarlık öğrencileri yüksel caddesinde bir araya gelerek Üniversite yönetiminden bilimsel, çağdaş eğitim istedi. Maketler yıkılmadan önce bir profesörün "neden cami maketi yapmıyorsunuz?" kıyaslaması ise tepki çekti.

"Mimarlık Fakültesi yönetimi de gericiliğin parçası oldu"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Öğrenci Komisyonu yaptığı basın açıklamasında büyük bir emekle yapılan maketlerin yıkılmasını kabul etmediklerini dile getirdi. Açıklamada "10 Mayıs 2013 Cuma günü Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde 2013 yılı 1. sınıf öğrencileri tarafından 1/10 ölçeğiyle yapılan ''kilise'' maketleri öğrencilerin kendisi tarafından yıkılmak zorunda bırakılmıştır. Mimarlık öğrencileri olarak bu ölçekte yapılan bir maketin ne kadar masraf ve emekle yapıldığını çok iyi biliyoruz. Arkadaşlarımızın böyle bir zorbalıkla kendi emeklerini yok etmek zorunda bırakılmalarına karşı çıkıyoruz. Bizler TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Öğrenci Komisyonu olarak herhangi bir açıklama yapmayarak suçlamaları kabul ettiğini düşündüğümüz Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi dekanı ve bölüm başkanını acilen bu olayı bir açıklığa kavuşturmaya ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeye davet ediyoruz. Bizler üniversitelerde bilimsel ve özgür bir eğitim isteyen öğrenciler olarak bu olayın takipçisi olacağımızı bildiririz. Bilimin, tekniğin ve sanatın kalesi olması gereken üniversitelerin özgür bir eğitim platformu olmak yerine, iktidarın gerici politikalarının, muhafazakar tutumunun müdahalelerinin hedefi olmasını nefretle kınıyoruz. Bu durumun örneklerini yıllardır pek çok üniversitede görebilirken, yaşanan bu son olay da artık yapılan ödevlere ve maketlere dahi katlanılamadığının kanıtıdır ve Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yönetimi de bu gericiliğin bir parçası olmuştur." denildi.

"Üniversite ayrımcı tutumlarına son vermeli"

Öğrenciler, "Özgür Düşünce, Çağdaş Eğitim, Aydın Mimar" yazılı pankart açarken, öğrencilerin protestosuna, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şunbe Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Ankara Şube yönetim kurulu üyeleri Ali Atakan, Muteber Osmanpaşaoğlu'nun yanı sıra öğretim görevlileri destek verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan: " Öğrencilerin tepkisi haklı bir tepkidir, bu nedenle Gazi Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin yanındayız. Kilise maketlerinin yıkılması, çağdaş ve bilimsel eğitimle örtüşemez. Gazi Üniversitesi ötekileştirici, ayrımcı ve düşmanca tutumlarına son vermeli" değerlendirmesinde bulundu.

"Özgür Düşünce, Çağdaş Eğitim, Aydın Mimar"

Öğrenciler, "Özgür Düşünce, Çağdaş Eğitim, Aydın Mimar" yazılı pankart açarken, öğrencilerin protestosuna, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan ve Ankara Şube yönetim kurulu üyeleri Ali Atakan, Muteber Osmanpaşaoğlu'nun yanı sıra öğretim görevlileri destek verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan: " Öğrencilerin tepkisi haklı bir tepkidir, bu nedenle Gazi Üniversitesi Mimarlık öğrencilerinin yanındayız. Kilise maketlerinin yıkılması, çağdaş ve bilimsel eğitimle örtüşemez. Gazi Üniversitesi ötekileştirici, ayrımcı ve düşmanca tutumlarına son vermeli" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-fakultesi-ogrencilerinden-maket-protestosu_108749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!