Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Kıyım!

Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde 15 akademisyenin işine son verildi.

yapi.com.tr
Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Kıyım!

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mert Taşçılar'ın haberine göre, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde muhalif öğretim üyesinin işlerine son verildi. İşlerine son verilen öğretim üyelerinin arasında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan da bulunuyor. Uzaklaştırma kararının alınma sebebinin, geçen yıl birinci sınıf öğrencilerinin yaptığı kilise maketlerinin sergilendiği sırada parçalanmasının kamuoyuna duyurulması olduğu iddia edildi.

Mimarlık fakültesinde, 1. sınıf öğrencilerinin yaptığı 1/10 maketler gece vakti kırılmıştı. Öğrencilerin maketlerinin Tadao Ando Kiliseleri olduğu gerekçesiyle parçalandığı dile getirilmişti. Üstelik bu maketleri idarenin zoruyla parçalanmak istendiği, bunu engelleyemeyen öğrencilerin ve duruma sinirlenen öğretim görevlilerinin kendi maketlerini parçaladığı belirtilmişti. Olay hakkında konuşan öğrenciler, bir profesörün kendilerine gelerek, "neden cami maketi yapmadıklarını" sorduğunu, daha sonra da dekanlığın "kilise maketlerinin güvenlik açısından uygun olmadığı" şeklinde bir yazı gönderdiğini iddia etmişlerdi.

Maketlerin parçalanması sırasında öğrencileri destekleyen öğretim görevlileri arasında aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanlığı görevini yürüten Ali Hakkan da yer almıştı. Hakkan ve 14 öğretim üyesinin geçtiğimiz hafta fakültedeki işlerine son verilmesi üzerine, Hakkan ve diğer öğretim üyeleri, pazartesi günü Dekan Mahmut Özbay ile konuyu görüşmek amacıyla toplantı yaptı. Toplantıya katılan öğretim görevlileri, "maketlerin parçalanmasına tepki göstermelerinin işten çıkarılmalarında etken olduğu izlenimi edindiklerini" dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazi-universitesi-mimarlik-fakultesinde-kiyim_112271.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!