Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlık ve Sanatın Gölgesinde Otel Yapıları

1980'lerde İngiltere Surrey Üniversitesi'nde otelcilik alanında almış olduğu eğitimi tamamlayan, ardından hem bu üniversitede, hem Amerika’daki ve İsviçre'deki başka üniversitelerin çeşitli departmanlarında dersler veren ve profesyonel olarak yatırım danışmanlığı yapmaya başlayan Ömer İsvan, leibriz.com’da yayınlanan röportajında otelleri,

lebriz.com
Mimarlık ve Sanatın Gölgesinde Otel Yapıları

980'lerde İngiltere Surrey Üniversitesi'nde otelcilik alanında almış olduğu eğitimi tamamlayan, ardından hem bu üniversitede, hem Amerika’daki ve İsviçre'deki başka üniversitelerin çeşitli departmanlarında dersler veren ve profesyonel olarak yatırım danışmanlığı yapmaya başlayan Ömer İsvan, lebriz.com’da yayınlanan röportajında otelleri, mimarlık ve sanat ekseninde değerlendirdi.

Mimarlığın değişen öncelikleri

Roma'lı mimar Vitruvius’un (MÖ 1. yy) başarılı bir mimarlık için gerekli olduğunu ileri sürdüğü etmenler; "Utilitas, Firmitas, Venustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik), Rönesans'ta, "Comodita, perpetuita, bellezza" (kullanışlılık, süreklilik- kalıcılık, güzellik) olarak benimsenmişti. O zamanlardan bugüne mimariye dair değişen kavramları yorumlayan Ömer İsvan, günümüzde sağlamlık kavramının yapılabilirlik olarak değiştiğini, güzellik kavramının ise binanın yapım amacına göre tanımlanması gerektiğini belirtti. Bu kapsamda fonsiyon ve sürdürülebilirlik kavramlarının da önem kazandığını ekleyen İsvan, sürdürülebilirlik kavramında yapının kalıcılığının, fonksiyon kavramında ise kullanılırlığın devreye girdiğinin altını çizdi:

“Ben bir binayı, bir oteli niye kullanıyorum? Birtakım fonksiyonlar var, yatacağım, uyuyacağım, sabah kalkacağım, yiyeceğim, içeceğim, düğün yapacağım gibi. Bu fonksiyonların işlerlik kazanması ve düzgün işlemesi onun kullanışlılığını gösteriyor. Peki, ben bu otele girdiğimde kendimi birazcık da kral gibi hissetmek istiyorum? Bu da bir fonksiyon. Oteline göre değişir elbette ama benim otelde sattığım ürünün bir parçası da insanlara verdiğim his, onu da satıyorsun, o da bir fonksiyon”.

Neden bu kadar fazla fotokopi var?

Röportajın ilerleyen bölümlerinde birbirine benzeyen otellerin yapımını ‘fotokopi çekmek’ olarak niteleyen İsvan, tasarım konusunda her detayın sıfırdan düşünülmesinin gerekli olduğunu dile getirdi. Fotokopi konusunda biraz da bürokrasiye tepki gösterdiğini belirten İsvan, bürokrasiden geçen, izin alabilen otellerin, fotokopilerinin yapılmasını ‘bir de onlarla uğraşmayalım’ mantığının varlığına bağladı ve Türkiye’de bürokrasinin, vizyonerliğin önünde durduğunu belirtti. İsvan;

“Bürokratik bina denilen belli binalar var, belediyenin gözü kapalı onaylayacağı, ilgili bakanlıkların direk evet diyeceği ‘bir şeyler’ bunlar. Sonra o bir şeyler de öyle bir hale geliyor ki sonuçta her şey birbirinin aynısı oluyor. İstanbul’a bir bakın, İstanbul’daki apartmanlara bakın... O kadar benzer ki! Niçin birisi biraz daha değişik bir şey yapmamış?   Bunun sebebi bürokrasidir başka bir şey değil. Bürokrasi demiş ki ‘Al oğlum eline kalemi, çiz. Şimdi orada dur. Biraz sola sap, oraya bir pencere çiz, yok yok o kadar büyük değil, onu biraz küçült, hah tamam’... Orada bir vizyon getirmeyi imkansız hale getiren imar planları var. Sorumluluğunu hep yatırımcılarda bulmamak lazım, bu durumun en önemli nedeni bürokrasidir” dedi.

Her yeni proje için sıfırdan tartışmanın, analiz yapmanın ve ekspertiz kullanmanın gerekli olduğunu vurgulayan İsvan, “Her ne kadar bürokrasi olsa da, maalesef fotokopinin sebeplerinden bir tanesi de ekspertize yeteri kadar paye ve bütçe ayrılmamasıdır. Bu uzmanlığı kullanmadıkça elbette o fotokopi ürüyor.” dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-ve-sanatin-golgesinde-otel-yapilari_82760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!