Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mitsubishi Electric, Çevre Yatırımlarına Devam Ediyor

Uzun vadeli çevre planı olan Çevre Vizyonu 2021 kapsamında belirlediği hedeflere başarıyla ulaşan Mitsubishi Electric, daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmayı amaçladığı Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050 için de çalışmaya devam ediyor.

yapi.com.tr
Mitsubishi Electric, Çevre Yatırımlarına Devam Ediyor

İmza attığı çözümlerle geleceği bugünden inşa eden Mitsubishi Electric, çevre politikalarını sürdürülebilirlik hedefi çerçevesinde düzenliyor ve en önemlisi de faaliyetlerini doğayla uyum içinde sürdürmenin ötesine taşıyor. Uzun vadeli çevre planı ile geri dönüşüm ve doğayla uyum odağında daha sürdürülebilir ve düşük karbonlu bir dünyanın gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyor. Mitsubishi Electric’in dekarbonizasyon dahil olmak üzere çeşitli çevresel girişimler yoluyla ekolojik bir denge kurduğunun altını çizen Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Şevket Saraçoğlu,bu kapsamda hazırladıkları Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050'nin hedeflerine ulaşmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Ekolojik hassasiyetle yaşanabilir bir dünya için yatırım yapıyor
Çevre konusunda benimsedikleri ilkeler, attıkları adımlar ve yaptıkları yatırımların daha iyisi için değişim felsefelerinin bir sonucu olduğunu vurgulayan Şevket Saraçoğlu, şu açıklamalarda bulundu: “Şirket olarak Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050’yi ‘Herkes için daha iyi bir gelecek’ sunmak amacıyla hava, kara ve su kaynaklarını kalbimiz ve teknolojilerimizle korumak' olarak belirledik. Şirketimiz; plastik, metal girdileri, su tüketimi ve atık emisyonlarının azaltılması konusunda da titiz bir politika benimsiyor. ‘Ucuz ve Temiz Enerji’ yani ‘Herkes için karşılanabilir, güvenilir, sürdürülebilir ve modern enerjiye erişimi sağlamak’ için yatırımlar yapıyoruz. Son olarak Japonya’da kurulan, net sıfır enerjili bina test merkezi SUSTIE tesisinde yapı teknolojisinde çevreyi esas alan projelere öncülük etmeye başladık. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına verdiğimiz desteğin bir parçası olarak bu tesiste gerçekleştirilen araştırma ve uygulama deneyleriyle, ‘sıfır enerjili bina uyumlu enerji tasarrufu teknolojilerinde’ artan talebin geliştirilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Mitsubishi Electric olarak iklim değişikliği ve su faaliyetleri kapsamında gösterdiğimiz çalışmalar sayesinde çevreci ve global kuruluş Karbon Saydamlık Projesi'nden (Carbon Disclosure Project-CDP) tam not aldık. Sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün WIPO GREEN teknoloji platformuna da partner statüsüyle dahil olduk.”

Enerji verimli ve çevreci teknolojiler benimsiyor
Mitsubishi Electric’in köklü inovasyon mirası ve bilgi birikimi ışığında üstün teknolojiye sahip, enerji verimli, yenilikçi ürün ve çözümler geliştirdiklerini söyleyen Şevket Saraçoğlu; “Şirket olarak yeşil bir anlayış ortaya koyuyor, şirketin her katmanında bu anlayışın karşılık bulması için köklü değişiklikler hayata geçiriyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çevre dostu binalar, fabrikalar ve altyapı projeleri için iklimlendirme, otomasyon, asansör ve yürüyen merdiven sistemleri alanlarında iddialı bir çözüm ortağıyız. Şirketimizin Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory ile fabrikalara çok daha hızlı, verimli ve çevreci üretim imkânı tanıyoruz. Dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray gibi hayatın içindeki projelerde de yer alıyoruz ve enerji verimliliği alanında yüksek katma değer sunuyoruz. AVM’ler, gökdelenler ve hastaneler gibi çok yüksek oranda enerjiye ihtiyaç duyan yapılarda da kontrollü enerji yönetim sistemi uyguluyoruz. Konut, ofis ve endüstriyel klima sistemleri alanında da sistem ömrünü tamamlayana kadar çevreye dost bir yaklaşımla geliştirilen geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz” diye belirtti.

Çevre Vizyonu 2021 kapsamında belirlediği ana hedeflere ulaştı
Düşük karbonlu, geri dönüşüme dayalı bir toplumun oluşturulması ve biyoçeşitliliğe saygı gösterilmesini vurgulayan Çevre Vizyonu 2021 politikalarını faaliyetlerine yansıttıklarını ifade eden Saraçoğlu; “Uzun vadeli çevre planımız, 100'üncü yılımızı kutladığımız 2021 yılında başarıyla sonuçlandı. Teknolojik yenilikler ve yüksek enerji verimliliğine sahip sistemlerin geliştirilmesiyle ürünlerimizin kullanımı sırasında ortaya çıkan sera gazı (CO2) emisyonlarında global çapta 2001 mali yılına göre yüzde 36'lık bir azalma elde ettik ve böylece yüzde 30'luk hedefimizin üzerine çıktık. Mitsubishi Electric'in her bir üretim tesisinde hayata geçirilen enerji tasarrufuna yönelik yatırımları sonucunda ise üretim operasyonlarından kaynaklanan CO2 emisyonları 1991 mali yılına göre yüzde 56 oranında azaldı ve yine yüzde 30 olan hedefin çok daha ötesinde bir sonuç elde edildi. Geri dönüşüm toplumu oluşturma konusunda da kararlıyız. Bu kapsamda nihai atık bertaraf oranıyla ilgili olarak hem şirketimizin Japonya’daki merkezi hem de yerel iştirakler, oranlarını yüzde 0,02'ye kadar indirirken, Japonya dışındaki şirketler yüzde 0,15 oranına ulaştı. 64 ürün grubunda kaynak girdileri, 2001 mali yılı seviyesine göre ortalama yüzde 43 oranında düşürülerek belirlenen yüzde 30 hedefi aşıldı” şeklinde konuştu.

2050’de sıfır karbon salımı hedefliyor
2019 Haziran’ında hayata geçirdiği ve 2050 yılına kadar olan dönemi kapsayan gelecek hedeflerinden de bahseden Şevket Saraçoğlu; “Daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmayı amaçladığımız Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu 2050'nin hedeflerine ulaşmak için çabalıyoruz. Bu vizyon, üç temel yol haritasından oluşuyor. “Çevre sorunlarını çok çeşitli işletmeler aracılığıyla çözmek”, "Gelecek nesil için inovasyonu takip etmek" ve "Yeni değerleri ve yaşam tarzlarını iletmek ve paylaşmak". İlk olarak karbonsuz bir dünya amacıyla 2050 yılına kadar karbon salımını neredeyse sıfıra indirmek istiyoruz. Bunun için enerji tasarruf tedbirleri uygulayarak tüm değer zincirimiz boyunca sera gazı emisyonlarını azaltacak önlemler ve çözümler üretiyoruz. Ayrıca atık üretim kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek Japonya'da döngüsel bir ekonominin gerçekleştirilmesini destekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

*

Mitsubishi Electric Corporation Hakkında

Güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmek konusunda 100 yıllık deneyime sahip olan Mitsubishi Electric Corporation; bilgi işlem ve iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektroniği cihazları, sanayi teknolojileri, enerji, nakliye ve inşaat makinelerinde kullanılan elektrikli ve elektronik donanımların üretimi, pazarlaması ve satışında bilinen bir dünya lideridir. Mitsubishi Electric, “Changes for the Better” (Daha İyisi İçin Değişim) ruhuyla toplumu teknolojileriyle zenginleştirmektedir. Şirket 31 Mart 2021’de sona eren mali yılda 4.191,4 milyar yen* (37,8 milyar dolar) konsolide grup satışı gerçekleştirmiştir.

* Tokyo Döviz Borsası’nın 31 Mart 2021’de ilan ettiği 1 USD=111 yen kambiyo kurundan hesaplanmıştır.

Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki Faaliyetleri Hakkında

“Evden uzaya” kadar pek çok farklı sektörde ileri teknoloji çözümleri ile öne çıkan Mitsubishi Electric’in Türkiye’deki ana faaliyet alanları; klima sistemleri, endüstriyel otomasyon sistemleri, ileri robot teknolojileri, CNC mekatronik sistemler ile asansör ve yürüyen merdiven sistemlerinden oluşuyor. Potansiyeline ve gücüne inandığı Türkiye’yi önemli bir üretim üssü olarak konumlandıran Mitsubishi Electric, markanın Avrupa’daki ilk ev tipi klima fabrikası olma özelliğini taşıyan Manisa’daki dijital fabrikasında Türkiye ve Avrupa için yüksek enerji tasarruflu ve çevre dostu klimalar üretiyor. Türk sanayisinin fabrikaların dijital dönüşüm sürecine entegrasyonu için çalışan Mitsubishi Electric, otomasyon teknolojileri ile dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip Marmaray projesinde de dikkat çekiyor. Türkiye’de otomotiv ekipmanları, yarı iletken cihazlar, ulaştırma ve enerji sistemleri gibi pek çok farklı kulvarda da rol alan Mitsubishi Electric, kamu sistemleri alanındaki faaliyetleri kapsamında uçak ve uçuş güvenliğini artırmak amacıyla havalimanları için geliştirdiği radar teknolojisini Antalya Havalimanı’nda da uyguluyor. Uzay araştırma ve geliştirme sistemleri alanında dünyanın önde gelen üreticilerinden Mitsubishi Electric, Türkiye’nin ve komşu ülkelerin iletişim ve yayıncılık altyapısına katkıda bulunan Türksat 4A ve 4B uydularının da üreticisi konumunda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mitsubishi-electric-cevre-yatirimlarina-devam-ediyor_188226.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!