Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Mittal Bir Adım Daha Yaklaştı

Mittal, Arcelor’a Teklifini 25.8 Milyar Euro’ya Çıkardı

Mittal, Arcelor’a teklifini 25.8 milyar Euro’ya çıkardı

Hürriyet Gazetesiiyasa değeri açısından dünyanın en büyük çelik üreticisi olan Mittal Steel, en önemli rakibi Arcelor’un kontrolünü eline geçirmek için ne kadar istekli olduğunu bir kez daha gösterdi. Mittal, Arcelor’u satın almak için verdiği teklifi 18.6 milyar Euro’dan 25.8 milyar Euro’ya çıkardı.

Hisse başına teklifini yüzde 34 oranında artıran Mittal, Arcelor hissedarlarına nakit ödeminin yanı sıra iki farklı seçenek daha sundu. Buna göre Mittal hissedarlara yaptığı yeni teklifte, 1 adet Arcelor hissesine karşılık 1 adet Mittal hissesinin yanında 11.10 Euro veya her 12 adet Arcelor hissesine karşılık 17 adet Mittal hissesi ya da 1 adet Arcelor hissesi için 37.74 Euro vereceğini açıkladı.

Yüzde 29.4’ü nakit:
Yeni plana göre, teklifin nakit ödeme kısmı yüzde 25’ten yüzde 29.4’a yükseltilirken, birleşmenin gerçekleşmesi durumunda Mittal’in kasasından çıkacak nakit miktarı 4.7 milyar Euro’dan 7.6 milyar Euro’ya çıktı. Böylece Mittal, Arcelor hissedarlarına sunduğu planı revize ederek, Arcelor için verdiği teklifi yüzde 34 oranında artırarak 25.8 milyar Euro’ya çıkarmış oldu. Yeni teklifin açıklanmasının ardından Arcelor hisseleri borsada yüzde 13 prim yaptı.

Hissedarlar olumlu bakıyor:
Mittal tarafından yapılan açıklamada, yeni teklifinin piyasalarda memnuniyetle karşılandığını belirtilerek, çekici tekliflerinin birleşmeyle sonuçlanmasıyla yüksek büyüme potansiyelinden yararlanılacağı ve önemli bir katma değerin yaratılacağı kaydedildi. Mittal Steel’in yüzde 87’sini elinde bulunduran Lakshmi Mittal ise, Arcelor yatırımcılarının yeni teklife çok olumlu yaklaştığına işaret ederek, "Bu birleşme piyasalar tarafından da destekleniyor. Açıklamamız sonrasında borsanın verdiği olumlu tepki bunun en iyi göstergesidir" dedi.

Gözler üç merkezde:
Arcelor’un 3 merkezinin bulunduğu Belçika, Lüksemburg ve Fransa’da 30 gün sürecek teklif toplamanın, birleşmeyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı ise 13 Temmuz’da açıklanacak. Arcelor yönetimi, Mittal’in teklifine karşı çıkıyor ve birleşmeye onay vermemeleri için hissedarlarını ikna etmeye çalışıyor. Şirket yönetimi ’düşmanca’ olarak nitelediği Mittal’in hamlesine nasıl bir karşılık vereceği merak ediliyor.

40 milyar Euro’yu aşan dev olacak
Mittal Steel’in patronu Lakshmi Mittal, şirketi Arcelor birleşmesiyle yılda 100 milyon ton çelik üreten bir dev haline getirmeyi amaçlıyor. Mittal’in Arcelor’u satın alma planı başarılı olursa, yeni şirketin yaklaşık piyasa değeri 40 milyar Euro’yu aşacak. Çalışan sayısı 320 bine yükselecek olan yeni şirketin, küresel demir-çelik piyasasındaki pazar payı da yüzde 12’ye ulaşacak. Birleşme soncunda dünya çelik pazarında önemli bir konuma gelecek olan Mittal, geçtiğimiz günlerde ABD’den anti-tröst onayı aldığını açıklamıştı. Bu yılın ilk 3 aylık sonuçları da açıklayan Mittal’in ilk çeyrek kárı 743 milyon dolara geriledi. Geçen yıl şirketin kárı 1.15 milyar dolardı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mittal-arcelora-teklifini-25-8-milyar-euroya-cikardi_45801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!