Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mobilyacılar 2012'de 2 Milyar Dolar İhracat Gerçekleştirmeyi Hedefliyor

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, mobilyacılık sektörü olarak geçen yıl 1,7 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaştıklarını belirterek, ''2012'de 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Mobilyacılar 2012'de 2 Milyar Dolar İhracat Gerçekleştirmeyi Hedefliyor

İzmir Mobilya, Dekorasyon, Ev ve Büro Mobilyaları Fuarı (MODEKO 2012), Kültürpark Fuar Alanı'nda 23. kez kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın açılış töreninde konuşan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, mobilya sektörünün 2010 yılı rakamlarına göre dünyada 376 milyar dolarlık hacme sahip olduğunu, Türkiye'nin 9 milyar dolarlık hacimle mobilya ihracatında dünyada 21. sırada yer aldığını kaydetti. Türk mobilya sektörünün her yıl yüzde 20 büyüdüğünü, bu büyümenin sürmesi halinde ülkenin dünya liginde 7. sıraya yükseleceğini dile getiren Davulcuoğlu, şöyle konuştu:
    
''Ülkemizin 2023 yılı ihracat hedeflerinde mobilyacılık sektörünün payı 6 milyar dolar. Bunun 2 milyar doları Kayseri'den, 2 milyar doları İnegöl-İstanbul hattından. Kalan 2 milyar dolarını gerekli önem verilirse İzmir yapar. Çünkü başka aday yok. İzmir firma sayısı olarak 3'ncü, çalışan sayısı olarak 5'inci sırada. Tasarım odaklı çalışacak insan gücü İzmir'de var. Dolayısıyla hepimizin üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.''

Sektör olarak geçen yıl 1.7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Davulcuoğlu, ''2012 yılında 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz'' dedi.
    
İzmir Valisi Cahit Kıraç, son yıllarda ihracatını ikiye katlayan sektörün aynı şekilde büyümesi gerektiğini söyledi.

İzmir'de sanayi sitesi olmayan tek sektör
    
İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Tevfik Özdemir de İzmir'de sanayi sitesi olmayan tek sektörün mobilyacılık sektörü olduğunu belirterek, bu konuda çalışma yapmak istediklerini ve destek beklediklerini kaydetti.
İzmir'de mobilyacılıkla ilgili meslek liselerinde 850 civarı öğrencinin öğrenim gördüğünü, mezun olduktan sonra sektörde çalışmaya devam edenlerin oranının 16'da bir olduğunu kaydeden Özdemir, ''Bunun sebebi, firmalarımızın çalıştırdırdığı stajyerlerine ucuz işçi gözüyle bakmalarından kaynaklanıyor'' dedi.
    
İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise MODEKO'nun mobilya sektöründe Türkiye'nin en büyük fuarı olduğunu, İzmirlilerden fuarı ziyaret etmelerini beklediklerini bildirdi.
    
Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele de, 23 yıldır aralıksız sürdürdükleri fuarın her geçen yıl çıtasını yükselttiğini, fuara bu yıl 184 firmanın katıldığını, 50 bin ziyaretçi ve 500 milyon dolar iş hacmi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilyacilar-2012de-2-milyar-dolar-ihracat-gerceklestirmeyi-hedefliyor_91421.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!