Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mogan Alarm Veriyor

Mogan Gölü’nde, yaklaşık bir ay önce başlayan balık ölümlerinin önüne geçilemiyor. Çeşitli aralıklarla görülen toplu sazan ölümlerinin oksijen azlığından kaynaklanabileceği belirtilirken, gölün yıldan yıla kötüye gittiği de dile getiriliyor. Gölün çevresindeki yapılaşmaların arttığına da dikkat çekiliyor, göle yeraltı ve yerüstünden gelen su

Cumhuriyet ANKARA
Mogan Alarm Veriyor

Mogan Gölü’nde, yaklaşık bir ay önce başlayan balık ölümlerinin önüne geçilemiyor. Çeşitli aralıklarla görülen toplu sazan ölümlerinin oksijen azlığından kaynaklanabileceği belirtilirken, gölün yıldan yıla kötüye gittiği de dile getiriliyor. Gölün çevresindeki yapılaşmaların arttığına da dikkat çekiliyor, göle yeraltı ve yerüstünden gelen su akışının azaldığı ifade ediliyor. Su seviyesinin düşmesi nedeniyle Eymir Gölü’yle bağlantısı kesilen Mogan’ın “neredeyse havuza dönüştüğü”, hareketin olmadığı gölde bunun otlaşma ve balçıklaşmanın yanı sıra sudaki azot fosfat oranın artmasına yol açtığı vurgulanıyor.

Mogan’da yaşanan toplu balık ölümleri gözleri bir kez daha göle çevirdi. Gölde 23 Ekim’de başlayan balık ölümleri aralıklarla devam ediyor. Binlerce sazan balığı toplu halde kıyaya vururken, Anakent Belediyesi yetkilileri de kayıklarla ölü sazanları topluyor. Diğer yandan gölde yaygın olarak görülen sazanlar oksijensizlikten kıyıya yakın sularda dolaşıyor. Birçok balıkçı da oltalarının ucuna yem takmadan, sadece oltanın iğnelerini kullanarak balık yakalıyor. Yurttaşlar bu şekilde poşetler dolusu balık avlarken, küçük çocukların da “amatörce” yaptığı oltalarıyla buna eşlik etmeleri dikkat çekiyor. Buna karşın tutulan bu balıkların yenmesinin sağlığa zararlı olup olmadığı ise bilinmiyor. Ölen balıkların toplanmasına karşın, gün içinde yine su üstünde dolaşan ya da kıyaya vurmuş balıklara rastlanılıyor. Bu arada Mogan Gölü’nü görmeye gelenler koyu yeşile dönmüş bir suyla karşılaşıyor. Bu duruma ise göldeki bitkilerin çürümesinin neden olduğu belirtiliyor. Toplu balık ölümlerinin yaşanmasının nedenleri konusunda net bir açıklama yapılmazken, Cumhuriyet Ankara’nın ulaştığı yetkililer göldeki oksijen oranının azlığına işaret ediyor.

Ankara İl Çevre Müdürlüğü’nden bir yetkili, kendilerine Özel Çevre Koruma Kurulu’ndan ulaşan bir yazıya göre ölümlere çökmelerden kaynaklı oksijensiz ortamın oluşmasının neden olduğunu kaydetti. Gölde sirkülasyon olmadığına dikkat çeken yetkili, şöyle konuştu:

“Yağmur yağdığı zaman oksijen daha da artar. Ancak yağmur çok az yağdı. Buraya gelen bir su da yok. Ayrıca daha önceleri Eymir Gölü’ne su akışı vardı. Şimdi o su geçişi de olmadığı için sirkülasyon kesildi. Dipteki tortular da oksijenin oluşmasını engelliyor. Bu çökme aynı zamanda sazlıklardan kaynaklanan çürümelerle ya da değişik kirlenmelerden kaynaklı da olabilir. Örencik Mahallesi’nden geçen dereden gelen sular az da olsa oradaki kirlenmeye etki ediyor.”

‘Yetki karmaşası var’

Göle çevrede yapılan villaların da olumsuz etkisinin olabileceğine işaret eden İl Çevre Müdürlüğü yetkilisi, eskiden gölün çevresinde bu yapıların daha az olduğunu, şimdi ise bunların arttığını söyledi. İnsan eliyle kirlenmenin fazlalaştığını aktaran yetkili, “Parklardan kaynaklı etkiler vardır. Ancak balıkların ölümünde etkisi olur demek yanlış olur. Ama yine de gölü etkileyebilir. Mogan’ın bağlantısının kesilmesinin gölü kirlettiğini DSİ de söylüyor” dedi. Mogan’ı kurtarmak için çok iyi bir çalışma yapılması gerektiğine vurgu yapan yetkili, “Göl konusunda yetki karmaşası yok mu? Herkes sorumlu ama bu kadar kurumu bir araya getirtip iş yaptırmak da zor olsa gerek” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Haklısınız. Sizinle aynı görüşteyim. Orada da bu tür bir karmaşa var. Çünkü böyle bir durumda bile herkes birbirine yazıyor: Tarım Bakanlığı bize yazıyor, biz Tarım Bakanlığı’na yazıyoruz. Balık ölümlerinin olduğu ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiği diye... Yetki bir elde toplanmalı. Bu Büyükşehir Belediyesi olabilir. Ama tabii bu Çevre Bakanlığı’nın inisiyatifinde olan bir şey.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/mogan-alarm-veriyor_74723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!