Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Moody's: Kredi Büyümesi Yavaşlayabilir

Türk bankalarının döviz cinsi fonlamaya bağımlı olduğuna dikkat çeken Moody's, maliyette beklenen artışın kredi büyümesini yavaşlatabileceğini bildirdi.

yapı.com.tr
Moody's: Kredi Büyümesi Yavaşlayabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk bankalarının yabancı para cinsi fonlamaya ağırlık vermeleri ve bu fonlamanın maliyetinde beklenen artış nedeniyle bankaların kredi büyümesinin bu yıl ve gelecek yıl yavaşlayabileceğini belirtti.

Dünya Gazetesi'nin Reuters'tan derlediği habere göre, Moody's tarafından yayımlanan raporda bankaların geçen beş yılda kredilerin mevduattan hızlı büyüdüğü ve bu nedenle gereken kaynağın ağırlıklı olarak yabancı para cinsi fonlamayla sağlandığına dikkat çekilerek şu ifadeye yer verildi: "Ancak yabancı yatırımcının ilgisindeki gerileme bankaların fonlamaya erişimini zorlaştırıyor ve kârlılığın zaten aşağı yönlü baskı altında olduğu bu dönemde risk primini artırıyor."

Raporda ilerleyen dönemde bankaların kredi büyüme oranlarını mevduattaki büyüme seviyesine indirebilecekleri veya daha aşağı çekebileceklerine işaret edildi. Rapora göre bu yılın ilk altı ayında mevduat büyümesi yüzde 11 düzeyinde gerçekleşti.

Raporda ABD'de beklenen faiz artışıyla birlikte Türkiye gibi  gelişmekte olan ülkelere para girişinin güç kaybedebileceği ve yabancı para cinsi fonlamaya erişimin zorlaşabileceği ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moodys-kredi-buyumesi-yavaslayabilir_135273.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!