Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Moody's'den Gelişmekte Olan Ekonomiler Açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD Merkez Bankasının (Fed) tahvil alımını azaltmasının olumsuz etkilerinin gelişmekte olan ülkelerde birbirinden farklı şekilde oluştuğunu belirtti.

yapi.com.tr / AA
Moody's'den Gelişmekte Olan Ekonomiler Açıklaması

Moody's açıklamasında, ABD Merkez Bankasının tahvil alımını azaltmasının, dış dengesizlikleri olan gelişmekte olan ülkeler üzerinde daha büyük etki yaptığı vurgulandı. Gelişmekte olan ekonomilerde her bir ülkenin, ABD'de tahvil alımının azaltılmasından farklı şekilde etkilendiğine işaret edilen açıklamada, "Bu ülkelerde Fed'in tahvil alımını azaltma programının negatif etkisinin geçici olmasını bekliyoruz. Fed'in programından kaynaklı sermaye akışının yeniden düzenlenmesinden en çok Güney Afrika ve Türkiye'nin para birimleri etkilendi" ifadeleri kullanıldı.

Fed'in tahvil alımında azaltmaya gitmesinin, gelişmekte olan ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerinin devam ettiği kaydedilen açıklamada, "Bu durum, görece büyük cari açık ve ortalamanın altında döviz rezervi ve düşük faiz oranı gibi ülkelere has özelliklerden kaynaklanıyor. Brezilya, ABD'nin tahvil alımını azaltmasından şu ana kadar pek etkilenmedi çünkü kendi sıkılaştırmasına birçok ülkeden önce başlamıştı" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, "Parasal genişleme zamanında sermayenin aktığı gelişmekte olan ülkeler, akıştaki azalmalara ve geri dönüşlere en çok maruz kalan ülkeler olacak" öngörüsüne de yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moodysden-gelismekte-olan-ekonomiler-aciklamasi_116780.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!