Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Muğla’da Ağaçların Kesilmemesi için İklim Grevi

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği Mevkiinde, 30 hektar yetişmiş orman alanının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenip ağaçların damgalanması sonrasında çevreciler bölgede eylem yaptı.

yapi.com.tr
Muğla’da Ağaçların Kesilmemesi için İklim Grevi

Çıtlık ve Gökova halkı, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’nin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemine başlaması üzerine 14 Şubatta Taşkesiği Mevkiinde, kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. Damgalama işlemine bir süre ara verilmesinden sonra geçtiğimiz günlerde işlem tamamlanıp kesim ihalesi de gerçekleştirilerek orman alanının girişine kesim sahası tabelaları asıldı.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; bölge halkı ve çevreciler  “İklim Grevi” etkinlikleri çerçevesinde soruna dikkat çekmek için alanda etkinlik düzenleyerek yetkilileri yeniden projeyi durdurmaya davet etti. Corona virüsü salgını nedeni ile az sayıda katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte katılımcılar maske takarak sosyal mesafe kuralına uydu. Etkinlik sırasında kesim alanı tabelalarının dikildiği noktaya “İklim Suç Mahalli” şeridi çekildi. İşaretlenen ağaçlara ise “Orman kesen korona biçer”, “Muğla cennet kalsın”, “Orman alanı, kesici niyetle yaklaşılamaz”, “Çıtlık Ormanlarından Elinizi Çekin” mesajlarını içeren afişler yapıştırıldı.

Muğla Çevre Platformu Eşsözcüsü Serdar Denktaş daha önce projenin durdurulması için dilekçe verdiklerini belirterek, “Yaşamlarımız tehlike altında iken, dünyanın bütün ülkeleri kaynaklarını, imkanlarını salgınla mücadeleye yönlendirirken ne yazık ki ülkemizde akıl ve vicdanın almayacağı işler oluyor. 14 Şubat’ta yine bu noktada, kesilmek için ağaçların işaretlenmesini protesto etmek üzere kalabalık olarak bir araya gelmiş, sonrasında da Karabörtlen Orman İşletme Şefliğine 46 adet dilekçe vermiştik. Bilgi Edinme Yasası'nın gereği olan cevap verme süresi çoktan geçmesine rağmen dilekçelerimize halen cevap verilmedi.” dedi.

Corona virüsü salgınının hızla yayıldığı günlerde ormandaki ağaçların kesilmesi için ihalenin gerçekleştirildiğini ve birkaç gün önce de kesim ekiplerince çalışma yapıldığının belirten Denktaş şöyle konuştu: “Bir yandan salgını kontrol altına almak için yurttaşlar evlerde kalmaya zorlanırken, diğer yandan meydanı boş bulan resmi kurumlar bu koşulları adeta talan projelerini hayata geçirmek için fırsata dönüştürmeye çalışıyor. Anlıyoruz ki, yetkililer salgını bahane, fırsatı şahane bulmuşlar.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muglada-agaclarin-kesilmemesi-icin-iklim-grevi_179386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!