Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Muğla’da Çevreci Proje için İmzalar Atıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve GEKA, “Bağ-Bahçe-Sera Atıklarının Kompostlaştırılması ve Geri Kazanım Tesisi için Fizibilite Hazırlanması” için imzaları attı.

yapi.com.tr
Muğla’da Çevreci Proje için İmzalar Atıldı

Muğla’da dönemsel olarak bağ-bahçe-sera atığı, dal-budak atıkları fazla miktarda çıktığı için GEKA’ya Bağ-Bahçe-Sera Atıklarının Kompostlaştırılması ve Geri Kazanım Tesisi fizibilite hazırlanması başvurusu yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin projesi kabul edildi.

BirGün’de yer alan habere göre; imzalar Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan tarafından atıldı. Fizibilite projesinin uygulama süresi 12 ay, bütçesi 150 bin TL olarak belirlendi. Bütçenin yüzde 90’ı hibe (135 bin TL) kısmını GEKA, yüzde 10’luk kısmını (15 bin TL) Muğla Büyükşehir Belediyesi öz kaynakları ile karşılayacak.

Muğla’da özellikle Fethiye-Seydikemer bölgesinde yapılan seracılık faaliyetinden kaynaklı sera atıkları ile Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi kıyı kesimlerde yoğun yazlık siteler bulunması nedeniyle bu bölgelerde çoğunlukla dal-budak atıkları fazla olduğu için sera atıkları ve dal budak atıklarının kullanılabilir ürüne dönüştürülebilmesi amacıyla geri kazanım tesisi kurulması için fizibilite çalışması yapılacak.

Muğla ili genelinde yıllık yaklaşık 150 bin ton bağ bahçe atığı oluşuyor. Sadece Bodrum’da 2019 yılında 58 bin 792 ton, Fethiye-Seydikemer’de 34 bin 7 ton bağ-bahçe atığı oluştu. Ortaya çıkan bu atıkların planlanan Bağ-Bahçe-Sera Atıklarının Kompostlaştırılması ve Geri Kazanımı Projesi kapsamında değerlendirilebilir ürünler haline getirilerek katma değer sağlaması amaçlanıyor. Gerçekleştirilmesi planlanan projede kurulacak tesis ile parçalama, öğütme ve pelet ünitelerinde bağ-bahçe-sera atıklarının öğütülüp pelet haline getirilmesi, yakıt olarak, park bahçe ortak alanlarda gübre ve toprak iyileştirilmesi için kullanılması da amaçlanıyor.

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, “Bağ-Bahçe-Sera Atıklarının Kompostlaştırılması ve Geri Kazanım Tesisi için Fizibilite Hazırlanması” için düzenlenen imza töreninde Büyükşehir Belediyeleri arasında kendilerine en çok proje sunan belediyelerden birinin Muğla olduğunu söyledi ve Muğla'ya yarar getirecek her projeye destek vermeye çalıştıklarını belirtti.

Eşsiz güzellikleri ile bir turizm kenti olan Muğla’nın aynı zamanda bereketli toprakları, başat ürünleri ile bir tarım kenti olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, GEKA ile imzaladıkları proje ile hem çevrenin hem tarımın hem de Muğla’nın kazanacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muglada-cevreci-proje-icin-imzalar-atildi_183564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!