Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Muğla’da Özelleştirme Protestosu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde belediye tarafından işletilen İnlice halk plajının, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından boşaltılmak istenmesi büyük tepki çekti.

yapi.com.tr
Muğla’da Özelleştirme Protestosu

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bir süredir Fethiye Belediyesi tarafından işletilen İnlice plajının, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından Fethiye Belediyesi'ne yazılan yazıyla boşaltılması istendi. Bölge halkı “Özelleştirmeye karşıyız” diyerek plajda protesto düzenledi.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; çok sayıda vatandaşın katıldığı eyleme CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da destek verdi. Erbay, “Biz biliyoruz ki belediyeyi çıkarıp, burayı yandaş şirketlere peşkeş çekmek istiyorlar. Biz Muğla aşıkları olarak burada koylarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi. Vatandaşlar ise, “Koylar hakkımız, satılamaz” sloganlarıyla protesto gerçekleştirdi.

“Halk plajı, halkın elinden alınmak isteniyor”
İnlice Köyü Kalkınma, Geliştirme, Doğal Çevreyi Koruma, Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği'nden yapılan açıklamada, “İnlice halkının sosyal, kültürel ve ekonomik haklarını, coğrafi zenginlik kaynaklarını korumak, refah ve huzur düzeyini iyileştirmek öncelikli amacımızdır. İnlice Halk Plajı uzun yıllardan bu yana önce Göcek Belediyesi, sonra da Fethiye Belediyesi tarafından koruma ve kalkındırma faaliyetiyle halkın kullanımında hizmet sunmuştur. Fethiye Belediyesinin işlettiği İnlice halk plajının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Fethiye Belediyesine gönderilen yazılı bildirim ile boşaltılması istenmiştir. Bilindiği üzere son zamanlarda Muğla bölgesindeki koylar ve plajlar ihaleye çıkarılarak özelleştirilmektedir. Bu özelleştirmeler doğanın ekolojik dengesini bozmaktadır. İnlice halkının sosyal, kültürel ve ekonomik kaynağı olan İnlice Halk Plajı halkın elinden alınmak isteniyor ve biz İnlice halkı olarak buna izin vermeyeceğiz.” denildi.

İnlice plajının halkın elinden alınarak özel sektöre ve/veya diğer kurum ve kuruluşlara rant için ticari fayda amacıyla verilmesine karşı olduklarını belirten İnliceliler ise “İnlice plajının ücretsiz halk plajı olarak kalmasını istiyoruz. İnlice Koyunda ve plajında herhangi bir başka kuruma işletmeye verilmesine karşıyız. İnlice Halkı adına İnlice Doğayı Koruma ve Güzelleştirme Derneği olarak, İnlice Halk Plajımızın niteliğini aynen sürdürmesi ve haklarımızın korunmasını talep ve rica ediyoruz. Aksi durumda haklı olarak mücadelemizi her alanda vereceğimizi bildiririz. İnlice plajı halkın plajıdır, özelleştirilmesini istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muglada-ozellestirme-protestosu_189920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!