Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mühendisler Enerji Tasarrufunda Uzmanlaşacak

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'deki 10 büyük kentte Enerji Verimliliği Uygulama ve Eğitim Merkezi kurulacak. Bu merkezlerde eğitilecek mühendisler, enerji tasarrufu konusunda uzmanlaşacak

yapi.com.tr / AA
Mühendisler Enerji Tasarrufunda Uzmanlaşacak

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye'deki 10 büyük kentte Enerji Verimliliği Uygulama ve Eğitim Merkezi kurulacak. Bu merkezlerde eğitilecek mühendisler, enerji tasarrufu konusunda uzmanlaşacak

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Verimliliği Kanunu yürürlüğe girdikten sonra Türkiye'deki 10 büyük kentte, Enerji Verimliliği Uygulama ve Eğitim Merkezi kurulması konusunda harekete geçti.

Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Kayseri, Bursa, Samsun, Rize, Aydın, Isparta, Adana, Erzincan, Van ve Elazığ'da Enerji Verimliliği Uygulama ve Eğitim Merkezi kurulması için hazırlık çalışmalarına başlandı.

Enerji kaynaklarının verimli kullanılması, israfın önlenmesi ve enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi amacıyla kurulacak merkezlerde, ısıtma ve soğutma sistemleri, buhar kazanları, ısı geri kazanım cihazları, motorlar, fırınlar gibi her türlü elektrikli cihazın verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik uygulama ve eğitim yapılacak.

Bu merkezlerde piyasada mevcut bulunan cihazlar incelenerek, verimsiz cihazlar belirlenecek ve bunlardan daha az enerji ile maksimum verim alınması konusunda uygulama çalışmaları yürütülecek.

Bu çerçevede yürütülen çalışmalar kapsamında ilk olarak Samsun'da Enerji Verimliliği Uygulama ve Eğitim Merkezi inşaatı tamamlanarak hizmete sunuldu. Kayseri'de de ERÜ'nün desteğinin alınması için 2010 yılında görüşmeler başlatıldı. Yapılan görüşmeler sonunda ERÜ yerleşkesindeki 6 bin 500 metrekare alan, bu merkezin kurulması için tahsis edildi. Ramazan bayramı sonrasında ERÜ ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi arasında protokol imzalanacak. Projesi tamamlanma aşamasına gelen merkezin, ihalesi ise gelecek yıl yapılacak.

En büyük merkez Kayseri'ye

Bin 400 metrekare kapalı alanı bulunacak Kayseri Enerji Verimliliği Uygulama ve Eğitim Merkezi, yaklaşık 6 milyon liraya mal olacak. Türkiye'nin en büyüğü olması planlanan merkezde, elektrikle çalışan her türlü cihazın daha verimli ve tasarruflu kullanılmasıyla ilgili eğitimler ve uygulamalar yapılacak. Yapılan uygulamalar merkez bünyesindeki bir showroom'da da sergilenecek.

Merkezin giderleri Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak, eğitimler ise ERÜ tarafından verilecek. Burada eğitim görecek mühendisleri, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğünden yetki alan enerji verimliliği danışmanlık şirketleri sertifikalandıracak. Enerji Verimliliği Kanununda öngörülen çalışmalar bu mühendisler eliyle yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendisler-enerji-tasarrufunda-uzmanlasacak_88938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!