Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mülk Sahibi - Kiracı Davaları Arttı

Ekonomide kur ve enflasyon kriziyle artan fiyatlar bir de kiracı-ev sahibi sorunu yarattı. TÜİK’in 19.60 olarak açıklanan kira artış oranına ev sahipleri razı gelmiyor. Bazı semtlerde yüzde 200’ü bulan artış talepleri barınma krizinin habercisi.

yapi.com.tr
Mülk Sahibi - Kiracı Davaları Arttı

Türkiye’nin ekonomide yaşadığı kur ve enflasyon krizi yüzünden şimdi de kiracı-ev sahibi kavgaları patladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı yüzde 19.60’lık kira artış oranını beğenmeyen ev sahipleri, kimi bölgelerde yüzde 200’e varan artış talep ederken mahkemelerde icra dosyaları kabarıyor.

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’ın haberine göre; Türkiye genelinde kira bedeli bir yılda yüzde 63 artmış durumda. İstanbul, Ankara, İzmir gibi nüfusun yoğun olduğu illerde ise kira oranlarındaki artış yüzde 200’leri buluyor. Ulusal Yargı Ağı (UYAP) verilerine göre bu yılın ilk haftasında icra ve iflas dairelerine toplam 203 bin yeni dosya geldi.

Gayrimenkul Hukuku uzmanı avukat Elvan Kakıcı Şimşek, bu yıl kiracı-mülk sahibi çatışmasından kaynaklanan başvuruların icra ve tahliye davalarının yüzde 50 arttığını gözlemlediklerini belirtti.

Mülk sahiplerinin yasal oran üzerinde zam yapma veya kiracıyı çıkarma gibi talepleri olduğunu dile getiren avukat Şimşek, şunları söyledi: “Kira mahkemeleri şu an altüst olmuş durumda hem kiracılardan hem de mülk sahiplerinden bize gelen başvurular iki kat arttı. Hem konut hem de işyerlerinde mülk sahipleri yüzde 200’e varan oranlarda zam talep ediyor.”

Perakendeci yasa bekliyor
Bir başka kira kavgası ise alışveriş merkezleri ile perakendeciler arasında yaşanıyor. AVM’ler dövizle kira ödenmesinin yeniden gündeme gelmesini istemişti. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise sorunun kökünden halledilmesi için yasa istedi ve şöyle konuştu:

“Perakendeci şu anda enflasyon oranındaki bir zammı bile karşılayamayacak durumda. Biz zaten maliyet artışlarını sürekli sübvanse edip tüketiciye yansıtmamaya çalışıyoruz. Bu nedenle de AVM dışında da bütün dükkân kiraları konusunda yasal bir düzenleme talep ediyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mulk-sahibi---kiraci-davalari-artti_188979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!