Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi İptal Edildi

Munzur Gözeleri peyzaj ihalesine dava açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Danıştay 13. Daire’nin, yöre halkının tepkisine rağmen yapımına başlanan projenin ihalesini iptal ettiğini bildirdi.

yapi.com.tr
Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi İptal Edildi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu, Munzur Gözeleri’nin doğallığını bozacak peyzaj ihalesi, Danıştay tarafından iptal edildi.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu iptal kararı iki açıdan çok önemlidir. Birincisi Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve yöre halkının mücadelesi, hinterlandımızdaki Tunceli’de, 1. derece doğal SİT alanında ve inanç merkezinde tahribatın durdurulması açısından kamu zaferini getirdi. İkincisi ise sadece olağanüstü koşullarda ve savaş hallerinde yapılan 21/B ihalesinin koşullarının oluşmadığına karar verdi. Danıştay kararı bu açıdan çifte kamu zaferidir.” dedi.

“Savaş yok, olağanüstü hal yok, 21/b den ihale yapamazsınız”
Candan şöyle devam etti: “Munzur Gözeleri’nin doğallığını bozacak, yapılaşmaya açacak, Tunceli Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce 02/06/2020 tarihinde pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ‘Tunceli İli, Ovacık İlçesi, Ziyaret Köyü'nde bulunan ve 1. Derece Doğal Sit Alanı İçinde Kalan Munzur Gözelerinde; Yapısal ve Bitkisel Peyzaj İşleri, Piknik Yeri, 200 Araçlık Otopark, Kesimhane, Pişirme Evi - Mutfak, Yönetim, Büfe, WC Yapımı’ ihalesinin ve ihaleye çıkış kararının iptali için dava açtık. Mahkeme davamızı reddetti ve temyize Danıştay’a başvurduk. Danıştay 13. Daire, davalı idarenin pazarlık usulü ile ihale yapma gerekçelerinin istisnaî bir yöntem olan pazarlık usulü ile ihaleye çıkılması için yeterli olmadığı; ihtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarla ve zamanında karşılanabilmesi için açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu yararı açısından gerekli olduğu; 4734 sayılı Kanun'un 21/b maddesinde belirtilen şartların oluştuğuna dair hukuken geçerli bir neden göstermeksizin söz konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirtti. Sonuçta dava konusu işlemi iptal etti, yani mahkeme bu kararıyla özetle ‘Munzur vadisinde aceleniz ne, savaş yok, olağanüstü hal yok 21 b den ihale yapamazsınız’ dedi.”

“Munzur Gözeleri de kurtuldu”
“Bu proje ile Munzur Vadisi’ni talan etmek, özgünlüğünü bozarak doğal eşikleri paralamak, inanç merkezini değerlerinden uzaklaştırmak istediler. İhalenin iptaline ilişkin dava devam ederken alanda çalışmaya başladılar ve hukuksuz bir süreç yürütüldü. Tunceli Temsilciliğimiz ile tüm uygulamaları adım adım takip ettik, fikri takiple her aşamayı kamuoyuyla paylaştık.” diyen Candan, şunları kaydetti:

“Bu proje ile birinci derece SİT alanı niteliğindeki Tunceli'nin el değmemiş doğası, kaynak suları ve şelaleleriyle Munzur Gözeleri büyük tahribat riski altındaydı. İhaleye esas peyzaj projesinde doğal varlıkların ve kültürel koruma amaçlarını dikkate alan ve yerel halkın sosyo kültürel yapısı ile uyumlu bir anlayış görülmedi. Munzur Vadisi milyonlarca yılda oluşmuş olan ilginç jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri; derin kanyon vadileri, pek çok akarsu ve dere sistemleri, karstik yapısı, yer altı su sistemleri, mağaraları, kaynakları (Munzur Gözeleri), şelaleleri, buzul gölleri ve buzul vadileri, diğer buzul şekilleri nedenleri ile koruma altına alınmıştır. Böylesine değerleri taşıyan, yaşamımızın ve kültürümüzün bir parçası olan Munzur Vadisi’nin  ve gözelerinin yok olmasına izin vermedik.  Bu kararla ile yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen, Tunceli'nin el değmemiş doğası, kaynak suları ve şelaleleriyle ünlü Munzur Gözeleri de kurtuldu.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/munzur-gozeleri-peyzaj-projesi-iptal-edildi_184236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!