Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nakit Sıkıntısındaki Şirketler 'Barter'e Yöneliyor

Belirsizlik ortamı ve jeopolitik risklere, dövize hücum eden devlerin borç ertelemesi ve bankaların 3 puanlık faiz artışı da eklenince şirketler nakit sıkıntısını aşmak için 'barter'e yöneldi

yapi.com.tr
Nakit Sıkıntısındaki Şirketler 'Barter'e Yöneliyor

7 Haziran seçimlerinin ardından yaşanan belirsizlik ortamı ve jeopolitik risklere dövize hücum eden devlerin borç ertelemesi ve bankaların üç puanı bulan faiz artışı da eklenince durma noktasına gelen piyasada şirketler çarkı döndürmek için yeni yöntemler buldu.

İkitelli ve İmes gibi on binlerce KOBİ'nin bulunduğu bölgelerdeki şirketler, barter (mal takası) uygulamasıyla mal alışverişinde bulunuyor. Birçok barter şirketinin organize sanayi bölgelerinde özel ofisler açtığı öğrenildi. Barter uygulamasının en yoğun yaşandığı sektörler ise inşaat, turizm, sigorta, reklam, tekstil ve gıda. Nakit sıkıntısı çeken şirketler reklamdan hammaddeye, dekorasyondan mimarlık giderlerine kadar birçok kalemde ödemeyi barter üzerinden gerçekleştiriyor.

Bankalar faizleri 3 puan artırdı

Sabah Gazetesi'nden Metin Can ve Özge Yavuz'un haberine göre KOBİ patronları, piyasada nakit sıkıntısı olduğunu belirterek; "Son haftalarda bütün bankalardan kredi faizlerinin 3 puanın üzerinde artırıldığına dair yazılar gönderildi. Büyük şirketlerden alacak tahsilinde zorlanıyoruz" diyor.

Hakan Akbal, Güneydoğu Genç İşadamları Derneği Başkanı: Toptancılar da yapıyor

100'e yakın üyemiz var. Bir kısmı barter sistemine yöneldi. Örneğin pencere üreten bir firma, alacağını tahsil edemeyince diğer firmadan gıda ürünü aldı. Bu ürünleri de başka birine sattı.

Zeki Kıvanç, Adana Sanayi Odası Başkanı: İnşaat sektöründe yaygın kullanılıyor

Barter sistemi bizim bölgede genellikle inşaat sektöründe kullanılıyor. İnşaat yatırımı yapanlar hammaddeyi alıp borcu karşılığında daire veriyor. Demir ya da hazır beton alımlarında da bu yöntem devreye girebiliyor.

Enis Sargın, Global Barter Operasyon Müdürü: Talep yüzde 30 arttı

Son bir ayda barter başvuruları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttı. Barter sistemi en çok gayrimenkul ve inşaat malzemeleri sektörlerinde tercih ediliyor. Reklam, gıda ve araç kiralama alanında da barter uygulaması devreye girdi. Bu sistemde barter çeki kullanılıyor. Üzerinde yetki kodu kısmı var. Yetki kodu alındıktan sonra barterden alacak garanti oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nakit-sikintisindaki-sirketler-bartere-yoneliyor_133634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!