Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Musul Barajının Çökmesine Hazırlıklı Olun''

ABD, Musul barajı yıkılırsa büyük bir insanlık felaketi yaşanmasını önlemek için tüm ülkelerin hızla harekete geçmeye hazır olmaları gerektiğini bildirdi.

yapı.com.tr
''Musul Barajının Çökmesine Hazırlıklı Olun''

Irak'ın en büyük barajı olan Musul barajının çökme olasılığı, son aylarda sık sık özellikle de ABD tarafından dile getiriliyor. Yurt Gazetesi'nin haberine göre, baraj çökerse, yüksekliği 14 metreye kadar ulaşabilecek bir su dalgasının Musul'u tahrip ettikten sonra başkent Bağdat'ın büyük bir bölümünün de sular altında kalmasına neden olacağı ve 1,5 milyon kadar kişiyi tehlikeye atacağı belirtiliyor. ABD'nin Birleşmiş Milletler'deki temsilcisi Samantha Power, tüm üye ülkelerin sorunun boyutunu bilmeleri ve hızla harekete geçmeye hazır olmalarının önemini vurguladı. Power, teknik uzmanlar, mühendisler ve BM kuruluşlarından alınan bilgilerin son derece ürkütücü olduğunu söyledi. Sürekli erozyona uğrayan bir zemin üzerine kurulu olan Musul barajı 2014 yılında kısa bir süre için IŞİD'in eline geçmişti.  

Bu dönemde yapılması gereken bakım çalışmalarının aksaması zaten hatalı bir zemin üzerinde bulunan barajı daha da tehlikeli hale getirdi.  Irak'ın en büyük barajı olan Musul Barajı 12 milyar metreküp su tutuyor. Bazı tahminlere göre barajın yıkılması durumunda kent 4 saat içinde 21 metre su altında kalabilir. ABD Büyükelçiliği'nin hazırladığı rapora göre can kaybını önlenmesi için Dicle Nehri boyunda 482 kilometrelik bir alanın boşaltılması gerekiyor. Ancak böyle bir facianın yaşanması durumunda etkilenecek yerlerin büyük kısmının IŞİD kontrolü altında olduğu, bunun da bölge halkının tahliyesini zorlaştıracağı vurgulanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/musul-barajinin-cokmesine-hazirlikli-olun-_143603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!