Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müteahhit Firmanın İşi Feshedildi, İSKİ Genel Müdürü Görevden Alındı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 28 Şubat 2007 Çarşamba günü Bahçelievler Tavukçu Deresi’ndeki ıslah çalışmasında 5 yaşındaki Dilara Dumru’nun hayatını kaybettiği olayla ilgili Saraçhane Belediye Sarayı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

ibb.gov.tr
Müteahhit Firmanın İşi Feshedildi, İSKİ Genel Müdürü Görevden Alındı

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 28 Şubat 2007 Çarşamba günü Bahçelievler Tavukçu Deresi’ndeki ıslah çalışmasında 5 yaşındaki Dilara Dumru’nun hayatını kaybettiği olayla ilgili Saraçhane Belediye Sarayı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Göreve geldiği günden itibaren ısrarla ‘Şehir Şantiyeciliği’ kavramının üzerinde durduğunu belirterek, “Birçok şantiyemiz var ve olması gerekmektedir. Müteahhitlerimizi, kurum başındaki görevli arkadaşlarımıza ikazlarımı hep yaptım. Bu konuda hassasiyet gösterilmesini hep istedim. 3 hafta öncede elim olayın gerçekleştiği Tavukçu Deresi ile ilgili Genel Sekreter Yardımcım Mevlut Vural’a bölgeden geçerken gördüğüm eksikliklerden bahsettim. İkaz yapılmasını ve gerekli güvenlik tertibatının alınmasını söyledim. Sayın Genel Sekreter Yardımcım, İSKİ Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısını ve yüklenici firmanın sahiplerini sözlü olarak uyardı. Ama maalesef alınan önlemler basit ve yeterli değil. Bu tür bir çalışma şehir içinde risk taşıyıcı ve gerçekten hayata mal olan boyutlarda” diye konuştu.

Elim olay üzerine konuyla ilgili detaylı bilgi toplanması için talimat verdiğini ve çalışma başlatıldığını vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Bu çalışmalar sonucunda yüklenici firmanın buradaki işiyle ilgili yaptığımız ihale sözleşmesinin feshine karar verdim. Feshediyorum. Bu fesih şu anlama gelmekte; Bu firma 2 yıl kamu kurum ve kuruluşlarının ihalesine giremez. Tüm müteahhitleri buradan ikaz ediyorum. Aynı hassasiyet gösterilmediği takdirde biz bu duyarlılığımız kamu adına hep yapacağız. Tabi bu tek taraflı değil. Diğer taraftan özellikle çalışkan olduğuna inandığım, gayret gösterdiğini bildiğim, İstanbul’a hizmet etmekten gurur duyduğuna inandığım İSKİ Genel Müdürümü de başında bulunduğu kurumdan kendilerine ikaz edilmesine rağmen yeterli derecede duyarlılık göstermediği ve takip etmediği için görevden alıyorum. Yerine vekaleten Teknik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcım Mevlüt Vural Bey’i görevlendiriyorum. Bu ciddi anlamda bir uyarıdır. Kamu vicdanında yanlış yapanların ve işlerine dikkat etmeyenlerin rahat bırakılmadıklarının görülmesini istedik. Diliyorum ki bundan böyle tüm mesai arkadaşlarım ve müteahhit firmalar çalışmalarını ve hassasiyetlerini bu boyuta getirir.”

Şantiye denetimleri özelleştirilecek…
Büyükşehir Belediyesi kontrolörlerinin şantiyeleri denetlemede yetersiz kalacağını düşünerek Genel Sekreter Mesut Pektaş’a kontrolörlük sisteminin özelleştirilmesi talimatını verdiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Çünkü hizmet alımı şeklinde daha kaliteli, daha hızlı, daha refleksli kontrollük sistemi oluşturmaya ihtiyacımız var. Bunu da özellikle devreye sokacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. Gelişmiş ülkelerde çok farklı boyutlarda şehir şantiyeciliği görmekteyiz. Ama maalesef İstanbul’da henüz o noktalara gelemedik. Ve bu acıları zaman zaman yaşıyoruz. İnşallah bundan sonra bu tür olaylarla karşılaşmayız, üzülmeyiz. Çünkü toplum olarak millet olarak sarsıldık” şeklinde konuştu.

Aileye verilecek tazminatla ilgili yasal sürecin devam ettiğini hatırlatan Kadir Topbaş, yüklenici firmadan tazminat konusunda daha duyarlı davranmasını istediğini belirtti ve İstanbul genelinde çalınan rögar kapaklarının önüne geçmek için İSTON Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği beton rögar kapaklarını uygulamaya koyacaklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhit-firmanin-isi-feshedildi-iski-genel-muduru-gorevden-alindi_52354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!