Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Müteahhitler İstanbul’u ‘Disneyland’ Yapma Yolunda

İstanbul'un dört bir köşesinde çocuklar için Disneyland'ı aratmayacak temalı parklar inşa ediliyor.

yapi.com.tr
Müteahhitler İstanbul’u ‘Disneyland’ Yapma Yolunda

Çocuklara yönelik temalı parklar, bulundukları bölgelere milyonlara varan ziyaretçi çekmeleriyle dikkat çekiyor. Yeni açılacak olan projelerin de hedefinde çocuklar kadar eğlenmeyi seven büyükler de yer alıyor. Dünya Gazetesi’nin haberine göre Türkiye'de bu alanda yapılan yatırımların tutarları ise milyar doları aşıyor.

Bu alanda yapılan en büyük yatırım ise Eyüp ve Gaziosmanpaşa Belediyesi sınırlarında 600 bin metrekareli arsada yapılan Vialand projesi. 1 milyar 150 milyon liralık  yatırımla yapılan Vialand, 24 Mayıs'ta açılacak. 26 Mayıs tarihinde ise Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın katılımıyla resmi şekilde kapılarını açacak olan projeyle İstanbul'un tam anlamıyla bir eğlence merkezine kavuşması bekleniyor.Via Grup & Gürsoy Grup Yatırım ve Yönetim Ortaklığı tarafından inşa edilen proje son teknoloji ile tasarlanmış. 3 saniyede 110 kilometreyi aşanhızıyla Avrupa'nın en çok ilgi gören Roller Coaster'ı da Vialand'in eğlence ünitelerinden olacak. Ayrıca projede hızlı akarsuda rafting imkanları sunulurken, Rapid Ride, efsanevi karakteri içeren King Kong Köyü ve eski İstanbul yaşamının tüm gizemiyle canlandırıldığı sokaklar yer alacak.

Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin İstanbul Anadolu yakasında gerçekleştirdiği Acıbadem'deki Akasya Projesi ve Akasya Alışveriş ve Yaşam Merkezi de eğlence merkezine yatırım yapanlardan.80 bin metrekarelik kiralanabilir alan içinde yaklaşık 300 adet mağazanın yer alacağı Akasya Alışveriş ve Yaşam Merkezi, eğlence yatırımında çocukları önplana koydu. KidZania ile çocukları çekecek olan proje, Eylül 2013'te ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

Mecidiyeköy'deki, Avrupa'nın ilk Trump markalı projesi Trump Towers da çocuklara yönelik park yatırımına imza atıyor. Trump Towers, yatırım bedeli 10 milyon dolar olan KidzMondo ile aynı anda 500 çocuğun güvenli bir ortamda oynayabilmesini sağlayacak. 4 bin metrekarelik bir kapalı alana sahip eğlence alanı 2013'ün sonbaharında kapılarını açacak.

Kendisine ait ekonomisi ve kendi para birimi de "Kidlar" bulunan Kidzmondo'da çocuklar, Kidzmondo'nun Kurucuları Kozmo Kidd, Àena Kidd, Dogzilla ve Leeloo tarafından karşılanıyor. ilk yılında 600 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği KidzMondo Trump İstanbul'un giriş ücretinin 30-35 lira civarında olması bekleniyor. KidzMondo Trump İstanbul'un yaklaşık 250 kişilik eğitimli kadrosu çocuklar için çalışacak.

Temapark yerli Disneyland yapacak

İstanbul'a eğlenceyi getirecek bir diğer proje ise Halkalı Tema  Park Projesi olacak. Mesa, Kantur, Artaş, Öztaş iş ortaklığıyla İstanbul Halkalı'da hayata geçirilecek olan 3 milyar liralık projede 500 bin metrekare üzerine yerli Disneyland kurulacak. Projede ayrıca alışveriş merkezi, otel, kongre merkezi, hastane gibi tesisler de inşa edilecek İstanbul'da Prag gibi olabilir Türkiye'de birçok alışveriş merkezini kiralamasını ve işletmesini alan Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, çocuklara ve yetişkinlere yönelik eğlence merkezlerinin İstanbul'a gelen turist sayısını artıracağını söyledi. Alkaş, "Bu tür eğlence merkezleri ziyaretçilerin normal şatlardan daha uzun AVM'lerde kalmasını sağlıyor. Her şeye bir anda binme fırsatı bulamadığı için ziyaretçinin tekrar tekrar gelmesini sağlayarak AVM'ye gelme sıklığını artırıyor" dedi. Alkaş, İstanbul'a gelen turist sayısı 9 milyona giderken, Prag'ın ise şu anda eğlence merkezleriyle 22 milyon ziyaretçi çektiğini, bu nedenle Türkiye'de bu tarz yatırımların artacağını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhitler-istanbulu-disneyland-yapma-yolunda-_108718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!