Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Müzekartlı Sayısı Bir Milyona Ulaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, vatandaşların müze ve ören yerlerine ilgisini artırmak, tarih ve arkeoloji bilincini yükseltmek için bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerine bir yıl süre ile sınırsız giriş yapma imkanı sunan Müzekart’ın büyük ilgi gördüğünü dile getirdi.

Hürriyet Gazetesi
Müzekartlı Sayısı Bir Milyona Ulaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, vatandaşların müze ve ören yerlerine ilgisini artırmak, tarih ve arkeoloji bilincini yükseltmek için bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerine bir yıl süre ile sınırsız giriş yapma imkanı sunan Müzekart’ın büyük ilgi gördüğünü dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 18 Haziran 2008’den bu yana uygulanan Müzekart uygulamasından 990 bin kişinin yararlandığını bildirdi. Günay, Müzekart’ın çeşitlendirilmesi ve 'Kültür-Sanat' kartına dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Günay, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez’in Müzekart uygulamasına ilişkin soru önergesini yanıtladı. Günay, vatandaşların müze ve ören yerlerine ilgisini artırmak, tarih ve arkeoloji bilincini yükseltmek için bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerine bir yıl süre ile sınırsız giriş yapma imkanı sunan Müzekart’ın 18 Haziran 2008 tarihi itibariyle uygulamaya konulduğunu söyledi. Müzekart’ın bakanlığına bağlı 300’ü aşkın müze ve örenyerine sınırsız giriş imkanı sunduğunu belirten Günay, Müzekart’ın fiyatının KDV dahil 20 TL olduğunu, öğrenci ve öğretmenlere yüzde 50 indirim uygulandığını belirtti. Uygulama ile bugüne kadar yaklaşık 990 bin vatandaşın Müzekart edindiğini belirten Günay, bunun vatandaşların müze ve örenyerlerine ilgisini artırdığını ifade etti.

Amaç kültür sanat kartı

Kişiye özel olarak çıkartılan Müzekart’ı sadece Türk vatandaşlarının kullanabildiğini, uygulamadan yabancı turistlerin yararlanamadığını söyleyen Bakan Günay, Müzekart’ın geçerli olmadığı müze ve örenyerlerini ise şu şekilde sıraladı:

"Taşıma kapasitesi düşük olan ve aşırı ziyaretçi trafiğine maruz bırakılması halinde tarih dokusunun zarar göreceği düşünülen bakanlığımıza bağlı Topkapı Sarayı içinde bulunan Harem Dairesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde bulunan Kayralı Prenses Salonu ile Cam Batığı Salonu, Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise Müzekart kapsamında bulunmamaktadır."

Günay, Müzekart’ın geçmediği mekanların kapsam dışında tutulması ile müze ve ören yerlerinde bulunan tarihi ve arkeolojik değerlerin gelecek kuşaklara en sağlıklı biçimde aktarılmasının amaçlandığını da kaydetti. Günay, Müzekart’ın çeşitlendirilmesi ve 'Kültür-Sanat' kartına dönüştürülmesi yönünde çalışmaların ise sürdüğünü bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muzekartli-sayisi-bir-milyona-ulasti_73762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!