Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Nabucco Hayal mi Oldu?

Nabucco'yu BOTAŞ Kurtaracak

Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacı için gündeme gelen Nabucco Hattı'nın yeni güzergâhı belli oldu. Tedarik ve maliyet sorunlarını çözecek biçimde belirlenen yeni güzergâhta doğalgaz doğu sınırından itibaren yapılacak sıfırdan hat yerine Botaş'ın varolan hattından Avrupa'ya ulaşacak. Güzergâhın değişmesinde Avrupa için yeni hat maliyetinin 7.9 milyar

Radikal Gazetesi
Nabucco'yu BOTAŞ Kurtaracak

Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacı için gündeme gelen Nabucco Hattı'nın yeni güzergâhı belli oldu. Tedarik ve maliyet sorunlarını çözecek biçimde belirlenen yeni güzergâhta doğalgaz doğu sınırından itibaren yapılacak sıfırdan hat yerine Botaş'ın varolan hattından Avrupa'ya ulaşacak. Güzergâhın değişmesinde Avrupa için yeni hat maliyetinin 7.9 milyar euroya ulaşması, Türkiye için ise BOTAŞ’ın fazla kapasitesi önemli bir etken oldu.

Enerji Bakanlığı politik ve ekonomik çıkarları göz önüne alarak güzergâhın değiştirilmesini teklif etti. Yeni güzergâhta Nabucco’nun doğalgazı için Ankara Ahiboz toplanma noktası olacak. BOTAŞ ise borularından geçen gaz için iletim bedeli alacak. Radikal’e konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, projenin başlamasına yönelik planın, projenin ilk yıllarında uygulanacağını belirterek, “Boş kapasite oldukça BOTAŞ’ın hattını kullandırabiliriz” dedi.

Hükümetin yıllardır uluslararası arenada mücadele ettiği “Ahiboz enerji merkezi olsun” planı da bu güzergâhla hareketlenecek. Burada doğalgaz fiyatının belirlendiği uluslararası bir borsa kurulması da planlanıyor. Ayrıca, Avrupa’nın markajındaki bütün gazların birleşme noktası oduğu için ticaret merkezi olması hedefleniyor. Ancak yeni güzergâhta doğuda yeni hat inşa edilmeyeceği için 5 milyar euroluk inşaat hizmetinin ortadan kalkmasının, Türk firmalarını etkileyeceği belirtiliyor.

ETİKETLER: proje enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/nabuccoyu-botas-kurtaracak_83305.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!