Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

NASA Bu Tezi Çürüttü!

Son 12 yılda iklim değişkiliğinni yavaşladığı tezi NASA tarafından çürütüldü. NASA uzmanlarına göre aşırı ısı okyanuslarda birikiyor.

yapi.com.tr
NASA Bu Tezi Çürüttü!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından yapılan yeni analizler, ‘2003 yılından bu yana iklim değişikliğinin yavaşladığı’ iddiasını çürüttü. NASA tarafından yapılan açıklamada, iklim değişikliğine neden olan aşırı ısının, Hint ve Pasifik Okyanuslarında biriktiğini belirtildi. Bilim insanları daha önce sera gazlarının artmasına rağmen atmosfer sıcaklıklarının artmadığına dikkat çekmişti. Bunun üzerine okyanuslarda araştırma yapan uzmanlar, aşırı ısınmanın Pasifik ve Hint Okyanusu’nun yüzeyden 100 ila 300 metre derinliğinde biriktiğini ortaya çıkardı. Bu birikimin atmosfer sıcaklığı üzerinde yanıltıcı bir etkisi olduğunu savunan uzmanlar, iklim değişikliği etkilerinin devam ettiğini ancak bu sıkışmadan dolayı yavaşlıyor gibi gözüktüğünü belirtti.

3500 noktada ölçüm

NASA, atmosfer sıcaklığında iklim değişikliği görünmemesinin sebebini ‘Hint Pasifik etkileşimi’ olarak açıkladı. 20’inci yüzyılda sera gazı salımının arttığına dikkat çeken NASA, bu sayede küresel sıcaklığın da arttığını belirtti.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Josh Willis, 2000 yılından bu yana global düzeyde ortalama sıcaklık artışının durduğuna dikkat çekerken, belirgin bir soğuma olduğunu da belirtti. NASA, analizlerini okyanusların 3500 farklı noktasından aldığı ölçümlere dayandırarak oluşturdu.

NASA, son yaptığı araştırmada 2200 yılına kadar suların altı metre yükseleceğini belirtmiş, ancak daha sonra bu değişimin on yıllar içerisinde yaşanabileceğini vurgulamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nasa-bu-tezi-curuttu_132760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!