Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Neden ‘Kaçak Yapılaşma’ mı SİT Alanını Kaldırmak mı?

Rize’de SİT alanlarına karşı yapılan eylem ile geçen aylarda Trabzon Uzungöl’de yurttaşların SİT alanı ihlali gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılmasının ardından, Ayder Yaylası’nda da 158 yapı için yıkım kararı alındığı ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Neden ‘Kaçak Yapılaşma’ mı SİT Alanını Kaldırmak mı?

1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi, 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi.

1998 yılında Doğal SİT alanı ilan edilen yayla için yasaya göre Valilik tarafından 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak aradan 18 yıl geçmesine rağmen yayla için imar planları hazırlanmadı. Birgün Gazetesi'nden Rabia Yılmaz'ın haberine göre, yerel yönetimlerin planları hazırlamaması nedeniyle bölge insanı ihtiyaçları dahilindeki yapılaşmalardan sorumlu tutuldu, suçlu bulundu. ‘Kaçak yapılaşma’ olarak adlandırılan imar planlarının yerel yönetimler tarafından bilinçli olarak hazırlanmadığı, bölge insanının bu yöntemle SİT alanı kararlarının kaldırılmasına ikna etmek ve rantlaşmanın önünün açılmak istendiği de iddialar arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/neden-kacak-yapilasma-mi-sit-alanini-kaldirmak-mi_145577.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!