Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Noel Baba Köye Taşınıyor!

Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alan Maden Koyu’nda kurulması planlanan Noel Baba Barış Köyü projesi için geri sayım başladı.

yapı.com.tr
Noel Baba Köye Taşınıyor!

Sol Gazetesi'nden Yusuf Yavuz'un haberine göre, Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırında bulunan arazinin "mola yeri" olarak kiralanması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na başvuran Noel Baba Barış Konseyi Derneği, 40 ülkenin destek vereceği belirtilen projenin barışa hizmet edeceğini duyurulan projenin inşasına Mart ayında başlamayı planlıyor. Dernek Başkanı Muammer Karabulut, “biz burada barış ekonomisine hizmet edeceğiz” dedi.

Dernek Başkanı Karabulut: 'Barış kültürünü yaşatacağız'

Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünya tarihinde ilk kez barış ve barış kültürünü yaşatmayı hedefleyen sosyal bir düşünceyi 40 ülkenin desteği ile projelendirdiklerini belirterek, “Proje Antalya Maden Koyu’nda tamamlandığında insanların barış içinde birlikte yaşadığı bir dünyayı; kültürel, sportif, sosyal ve inançsal tüm yönleri ile gösterecek, ‘insanlar arası barışı’ hedef alan bir proje ilk kez açılmış olacaktır. Noel Baba Barış Köyü projesi çevresel tüm değerler dikkate alınarak hazırlanmış, yaşamsal alanlar ve 41 ülke evi, kıyıdan yaklaşık 1 km içeride sınırları belirlenen doğal sit alanının dışında tutularak da, doğal yaşamla barışık olması sağlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

360 milyon dolarlık kredi için ABD firması ile anlaşma yapıldı'

Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan projenin adının “Noel Baba Barış Köyü” olarak belirlendiğini kaydeden Karabulut, söz konusu projeyle ilgili bütün plan çalışmalarıyla, uluslararası kredi ve sigorta işlemlerinin tamamlandığını belirterek, “Noel Baba Barış Köyü, 360 milyon dolarlık inşaat ve işletme maliyeti ile gerçekleşecek olup, kredi için Amerika’nın önde gelen bir firması ile 10 yıllık anlaşma yapılmıştır” bilgisini verdi.

‘Antalya dünya barışının merkezi olacak’

Katılımcı ülkelerden birisi olan Avustralya’daki bir gazetenin, proje nedeniyle Türkiye’den, “barış ülkesi” olarak söz ederek manşetlerine taşıdığına değinen Karabulut, “barış düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuzun önemli bir kanıtı olmuştur. Tüm bu gelişmelerinin ışığında Antalya barışı bütün renkleriyle yaşatarak, dünya barışının merkezi olacak. Türkiye ise barış için 1 Dolar bedel ödemeden en az 100 olimpiyat, bin EXPO değerindeki bir projeye geçici sürelerle değil, ebediyen sahip olacaktır” diye konuşan Karabulut, projeye destek veren Türkiye dışındaki 40 ülke arasında İsveç, ABD, İtalya, İngiltere, Hindistan, Nijerya, Kırgızistan, Sudan, Meksika, Yunanistan, Güney Kore, İsrail ve Avustralya gibi ülkelerin de bulunduğunu sözlerine ekledi.

Noel Baba köyünde neler olacak?

Beydağları Olimpos Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Maden Koyu’nun, 1. derece doğal sit alanı olması nedeniyle projenin sit alanına giren kısmını revize ettiklerini dile getiren Karabulut, 2 katlı olarak planlanan ülke evlerinin de tek katlı olarak yeniden düzenlendiğini söyledi. “Biz burada barış ekonomisine hizmet edeceğiz” diyen dernek Başkanı Karabulut, alanın “mola yeri” olarak kiralanması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na başvurduklarını dile getirdi. Müze, anfi tiyatro, hamam, ibadethaneler, konferans salonu ve alışveriş merkezi gibi ünitelerin yer alması planlanan Noel Baba Barış Köyü’nün inşasına Mart ayında başlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/noel-baba-koye-tasiniyor_117075.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!