Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Notre-Dame Yangınında Yağan Ölümcül Kurşunla İlgili İddia

Ormanların Robin'i adlı çevre koruma grubu, Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangın sırasında yetkililerin bilerek insan hayatını tehlikeye attığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Grup yetkililerin yangın sırasında serpilen yüksek miktarda kurşunun farkında olmasına rağmen yeterli uyarıda bulunmadığını iddia ediyor.

yapi.com.tr
Notre-Dame Yangınında Yağan Ölümcül Kurşunla İlgili İddia

15 Nisan'da Notre-Dame Katedrali'nde çıkan yangında alev alan katedralinin çan kulesi ve tavanındaki tonlarca kurşun eridi ve dumanla birlikte havaya karışarak serpinti şeklinde etrafa saçıldı. Bu durum daha sonra havada, çevredeki okullarda ve diğer binalarda normalin çok üzerinde kurşun tespit edilmesi üzerine anlaşıldı.

Ancak Ormanların Robin'i adlı grubun 26 Temmuz tarihli şikayet dilekçesinde yetkililerin yangın sebebiyle oluşan yüksek miktarda kurşun serpintisinin farkında olduklarını ve yerel halkı, turistleri ve çalışanları bu konuda uyarmadıklarını belirtti. Euronews'ten Berrak Kanbir Rodriguez Sanmartin'in haberine göre; kurşunla temasın ölümcül olabileceğine dikkat çeken grup hayatların kasten tehlikeye atıldığını ileri sürdü.

Şikayeti değerlendirmeye alan savcılık iddianın daha derin bir soruşturma gerektirip gerektirmediğine karar verecek. Sağlık memurları katedralin yakınında yaşayan ve çalışanların tehlikeler ve güvenlik önlemleri ile ilgili sürekli bilgilendirildiklerini açıkladı. Çevre sakinlerine de eşyaların yüzeyini nemli bir bezle silmeleri tavsiye edildi. Paris Belediyesi konuyla ilgili yorumda bulunmayı reddetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/notre-dame-yangininda-yagan-olumcul-kursunla-ilgili-iddia_174233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!