Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Paris’in Simgesi Notre Dame Katedrali'nde Yangın

Avrupa'daki gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının bir süredir devam eden restorasyon çalışmalarından kaynaklı olabileceği söyleniyor. Yangın yaklaşık 8,5 saatte söndürüldü.

yapi.com.tr
1 Paris’in Simgesi Notre Dame Katedrali'nde Yangın

Yangın, 15 Nisan günü Fransa yerel saati ile 17:50 sıralarında Notre Dame Katedrali'nin çatısından yayılan alevler ile başladı. Yangının ikiz çan kulelerine doğru ilerlemesiyle duman ve küller tüm kenti kapladı. Yapıya 19. yüzyılda eklenen ahşap kule tamamen tahrip oldu.

Paris’in ve Avrupa’nın en önemli gotik yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının, katedralin kulesinde bir süredir devam etmekte olan 6,8 milyon dolar bütçeli restorasyon çalışmaları ile bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Olay anına dair fotoğraflarda görüldüğü üzere 850 yaşındaki katedralin ikonik çan kulesinin yıkılması yapının tamamen ahşap olan yapısı nedeniyle endişe yarattı.

Yangında 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık 500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan kulesi ile ana bina kurtarıldı.Fransa Başbakanı Emmanuel Macron, sarı yelekliler ile ilgili konuşmasını iptal ederek olay yerine geldi ve önemli bir parçalarını kaybettikleri için tüm Fransa halkı gibi üzgün olduğunu belirtti.