Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santral, Bir An Önce İnşa Edilmeli

Ankara Ticaret Odası, kişi başına enerji tüketimi ile gelişmişlik ilişkisi ve bu ilişkide nükleer santralların yerini mercek altında aldı.

Zaman Gazetesib>Ankara Ticaret Odası, kişi başına enerji tüketimi ile gelişmişlik ilişkisi ve bu ilişkide nükleer santralların yerini mercek altında aldı. Oda'nın Dünya Nükleer Birliği'nin (World Nuclear Associated) verilerinden faydalanarak hazırladığı rapora göre, 33 ülkede toplam 433 nükleer santral faaliyet gösteriyor. 31 nükleer santral ise yapım aşamasında bulunuyor. Kişi başına düşen yıllık birincil enerji tüketimi, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde önemli bir kriter kabul ediliyor. Bir başka ifadeyle, enerji tüketiminin artması gayri safi milli hasılayı büyütüyor ve ekonomiyi geliştiriyor.

Nükleer enerji konusunda mesafe kat ederek enerji meselesini büyük ölçüde çözmüş ülkelerin kişi başına milli gelirlerinin yüksek olması dikkati çekiyor. Türkiye'nin gelişmişlik çizgisini yakalayarak, sanayileşmiş bir ülke konumuna ulaşabilmesi için elektrik tüketimlerini bugünkü düzeyinin çok üzerine çıkartması gerekiyor. Bugün itibarıyla yüzde 70 ithal kaynaklı girdilerle enerji üretimi yapılan Türkiye, enerjide dışa bağımlı durumda. Türkiye'nin 2007 yılı sonunda enerji kaynakları ithalatının 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, şu anda tüm dünyada 94 nükleer santral yapımının planlandığını belirterek, önümüzdeki yıllarda elektrik üretiminde nükleer enerjinin payının daha da artacağı görüşünde. Meclis'in çıkardığı Nükleer Santral Yasası'nın enerjide devrime yol açacak bir girişimin ilk adımı olduğunu vurgulayan Aygün, "Türkiye, enerji krizine doğru gidiyor. Kaybedecek zaman kalmadı. Nükleer santral Türkiye'yi dışa bağımlılıktan büyük ölçüde kurtaracaktır." dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-bir-an-once-insa-edilmeli_57643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!