Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nükleer Santral Meclis’e Geliyor

Enerji Bakanı Hilmi Güler, 2009 yılında ortaya çıkabilecek bir enerji açığına karşı düşünülen tedbirler arasında başı çeken nükleer konusunda hukuki altyapıyı sağlamlaştıracak bir tasarı hazırladıklarını söyledi.

Zaman Gazetesiuhtemel enerji sıkıntısını aşmak amacıyla gündeme gelen nükleer santralla ilgili yasa değişikliği, yeni yasama yılında Meclis'e geliyor. Enerji Bakanı Hilmi Güler, 2009 yılında ortaya çıkabilecek bir enerji açığına karşı düşünülen tedbirler arasında başı çeken nükleer konusunda hukuki altyapıyı sağlamlaştıracak bir tasarı hazırladıklarını söyledi. Bakan, Meclis'e sevk edilecek tasarının lisanslama, kuruluş, işletme, üretim ve satış ile atık yönetimi gibi konuları hem yatırımcı hem de tüketici açısından netliğe kavuşturacak değişiklikler içerdiğini kaydetti.

Nükleer santral için 14 yerli firmadan önerilerini aldıklarını, bu firmaların dünyanın önde gelen yabancı şirketleriyle görüşmelerini sürdürdüğünü kaydeden Güler, şirketlerin kamuyu da işin içinde görmek istediklerini belirtti. Üstlenici firmanın tespitinde ihale yoluna gitmeyeceklerini aktaran Bakan, "Teknik, ekonomik, çevresel şartlar göz önüne alınarak lisanslı firmalar arasında seçim yapılacak. Sınıfı geçen markalar belli. Anlaşmaya göre gelip santralı kuracaklar." ifadelerini kullandı. Tercih noktasında en ucuz üretim, en kısa zamanda faaliyete geçme ile yerli katkı ve teknoloji transferi gibi kriterleri göz önünde tutacaklarını ileri süren Bakan, dünyanın bu alanda önde gelen hemen her ülkesiyle görüşmeler yürüttüklerini belirtti.

Hilmi Güler, Hazar ve Ortadoğu bölgelerindeki kaynakların Avrupa'ya ulaştırılmasını hedefleyen Türkiye-Avusturya (Nabucco) Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile ilgili gelişmelere de temas ederek, yılbaşında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizi ile birlikte önemi artan hattın mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Güler, Türkiye'nin sadece bir transit geçiş ülkesi olmak istemediğinin de altını çizerek, "Aynı zamanda bir ticaret ülkesi olmasını istiyoruz.” dedi.

Söz konusu hatta doğalgazını vermek isteyen İran ile Türkiye arasında Avrupa'ya gaz satışına ilişkin görüşmelerin halen devam ettiğini de vurgulayan Güler, işbirliğinin ‘karşılıklılık' esasına dayalı ve eşit haklar üzerinde yürüyeceğini öne sürdü. Ceyhan'ı dünyanın en önemli enerji merkezlerinden biri haline getirmekte kararlı olduklarını da anlatan Güler, "Ceyhan'da üç petrol üç de doğalgaz boru hattı aynı bölgede buluşabiliyor. Bölgedeki yapılanmayı da bu hatlara uygun olarak oluşturmaya çalışıyoruz." diyerek, dünyanın önde gelen şirketlerinin burada rafineri kurma yarışında olduklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santral-meclise-geliyor_47819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!