Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Nükleerde En Düşük Teklifi Veren İhaleyi Kazanacak

Enerji Bakanlığı'nın hazırladığı tasarıya göre, yapılacak santrala ilişkin olarak bakanlık ve kurumların görüşleri alındıktan sonra Bakanlık tarafından Kanun kapsamında santral kuracak ve/veya işletecek şirket veya şirketlerin seçilmesi süreci başlatılacak.

Sabah Gazetesiürkiye'de nükleer güç santralının kurulması ve işletilmesiyle ilgili yasa tasarısı dün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Enerji Bakanlığı'nın hazırladığı tasarıya göre, yapılacak santrala ilişkin olarak bakanlık ve kurumların görüşleri alındıktan sonra Bakanlık tarafından Kanun kapsamında santral kuracak ve/veya işletecek şirket veya şirketlerin seçilmesi süreci başlatılacak. Bu sürece Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) belirlediği teknolojik ölçütleri karşılayacak şirketler katılabilecek.

Kanundan yararlandırılacak şirket, yapılacak seçim sonucunda belirlenecek. Santral kapasitesi, santralin yeri, lisans bedeli ve altyapıya yönelik teşvikler ile tekliflerin yapılmasına ve seçime ilişkin usul ve esaslar, hizmetin gereklerine göre Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek. Tasarıya göre Bakanlar Kurulu tarafından 15 yıl için belirlenecek alım miktarı için en düşük elektrik fiyatı teklifi verecek olan şirket ihale sürecinde öne çıkacak. Teklif edilecek yıllık birim elektrik enerjisi satış fiyatları, her bir yıl için seçim yapılan yıldan bir önceki yıla ait Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ilan edilen Türkiye ortalama toptan elektrik enerjisi satış fiyatını aşamayacak.

Tasarıya göre nükleer santralde süreç şöyle işleyecek: - Perakende satış lisansı sahibi tüzel kişiler üretilen elektrik enerjisini, tesis edilen ikili anlaşmalar çerçevesinde satın alacak. - Her türlü izin, ruhsat ve lisansı almakla yükümlü şirket, santralin kurulması aşamasında oluşabilecek herhangi bir zararın tazminine yönelik oluşturulacak zorunlu yatırım sigortasının yaptırılmasından, santralin faaliyeti süresince oluşturulacak atıkların taşınması, depolanması ve/veya bertaraf edilmesi ile ilgili her türlü finansal maliyetlerin ve santralin işletme süresinin sonunda işletmeden çıkarma masraflarının karşılanmasından sorumlu olacak. -Atık yönetimi ve nükleer güç santrallarının sökümünden dolayı oluşacak maliyetlerin şirket tarafından karşılanması amacıyla özel hesap oluşturulacak.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerde-en-dusuk-teklifi-veren-ihaleyi-kazanacak_48581.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!