Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Nükleer Santrallara Hayır!

İnsanlık tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biri sayılan Çernobil faciasının 24. yılında salt ülkemizde değil, dünyanın hemen tüm ülkelerinde doğayı, çevreyi, üzerinde yaşayan tüm canlıları korumaya kararlı milyonlarca insan, gezegeni tehdit eden nükleer santrallara karşı yollara dökülmekte, meydanları doldurdurmaktadır.

Cumhuriyet Gazetesi
Nükleer Santrallara Hayır!

İnsanlık tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biri sayılan Çernobil faciasının 24. yılında salt ülkemizde değil, dünyanın hemen tüm ülkelerinde doğayı, çevreyi, üzerinde yaşayan tüm canlıları korumaya kararlı milyonlarca insan, gezegeni tehdit eden nükleer santrallara karşı yollara dökülmekte, meydanları doldurdurmaktadır.

Sayın Oktay Ekinci’nin dün Cumhuriyet gazetesindeki “ÇED Köşesi”nde değindiği kitlesel tepkilerden olan Kadıköy mitingine katılanlar “bu cennet dünya”yı cehenneme çevirecek “nükleer enerji pazar”ını durdurmaya çalışırken öbür dünyadaki cennete pek meraklı siyasilerin aynı kirli pazara “Sevdalanmaları nasıl açıklanabilir” diye soruyor.

Yanıt aslında sorunun içinde. İşin içine “pazar” girince akan sular duruyor. İnsan yaşamının, doğanın güzelliklerinin, giderek tüm canlıların yaşamlarının “paranın” kutsandığı bir pazara dönüştüğü ülkelerde “kâr”ın yanında esamisi bile okunmuyor.

Büyük kitlelerin Kadıköy’de ve söz konusu santralların inşa edileceği yerlerde “Nükleer’e Hayır” demeye hazırlandıkları bir sırada Almanya başta olmak üzere Avrupa ve dünyanın çok sayıda ülkesinde milyonlarca insan aynı amaçla eylemdedir. Örneğin Kuzey Almanya’da 120 kilometrelik bir insan zinciri oluşturulacaktır. Söz konusu insan zinciri Çernobil faciasının 24. yılında Brunsbüttel ve Krümmel santrallarını birbirine bağlayacaktır. “Zincirleme tepki” olarak adlandırılan insan zinciri, aynı zamanda, Angela Merkel yönetiminin en geç 2020’ye kadar 17 nükleer santralın kapatılması kararını ertelemek istemesine karşı tepki özelliği de taşımaktadır.

***

Almanya gibi elektrik gereksinmelerinin dörte birini nükleer santrallardan karşılayan bir ileri teknoloji devinin bile nükleer santrallar konusunda başının belada olması, bizim gibi olanakları sınırlı bir ülkenin yöneticileri için önemli dersler içermektedir. Son birkaç yıldan bu yana Kuzey Almanya’daki bazı santralların çevresinde çocuk ölümlerinin arttığı, kan kanseri vakalarının da ciddi boyutlara ulaştığı üniversitelerin bilim araştırmalarıyla ortaya çıkmıştır. Yine söz konusu üniversitelerin araştırmalarına göre nükleer santrallar çevresinde canlıların organları giderek küçülmekte, üreme yetenekleri de yok olmaktadır. Bu, kuşkusuz salt Almanya için geçerli değil. Nerede nükleer santral varsa, orada çevre, doğa, insan yaşamı tehdit altındadır. Fransa’da nüklere karşı tepkiler yoğun ve süreklidir. Örneğin son günlerde “Nükleer Santrallara Dur” diyen kitlesel eylemlerin sayıları 300’ün üzerindedir.

Nükleer santralların yarattığı riskler salt yukarıda söz edilenlerle sınırlı değil. Nitekim nükleer atıklar üstesinden gelinmesi neredeyse olanaksız bir başka beladır. Örneğin ABD gibi zengn bir ülkede bile bu çetin sorunu aşmak kolay değildir. Ağır maliyeti vardır. Örneğin ABD’nin Nevada eyaletindeki Yucca Mountain nükleer atık deposunun yapımına 11 milyar dolar harcanmış, ne ki, lobiler arası rekabet nedeniyle inşaat yarım kalmıştır. Bazı radyoaktif atıkların milyonlarca yıl ölümcül niteliklerini sürdürdükleri gerçeği, söz konusu atıkların mutlak güvenliğe sahip özel depolarda korunmasını gerektirmektedir. İlaç ve sanayi atıklarının kentlerin varoşlarındaki boş alanlara ya da derelere boca edilme alışkanlığının yaygın olduğu ülkemizde radyoaktif atıkların ne tür bir tehdit oluşturabileceğini kestirmek kimse için zor olmayacaktır. İleri sanayi ülkelerinin vazgeçmeye başladıkları insan ve çevre sağlığı için son derecede riskli, ayrıca da çok pahalı sevdadan, eğer nükleer güç olma gibi boş ve anlamsız bir tutkumuz yoksa kesinlikle vazgeçmeliyiz.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleer-santrallara-hayir_78936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!