Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleere, Kömüre, HES'lere Karşı Hafta Sonu Mitinge!

Çevre aktivistleri tüm yurttaşları bu hafta cumartesi günü Kadıköy'de "başka bir enerji mümkün" sloganıyla düzenlenecek mitinge çağırdı. Mitingin çağrısını EGEÇEP - Allianoi Girişimi, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, Karadeniz İsyandadır Platformu, Cide-Loç Vadisi Koruma Platformu ve Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) yaptı. Mitinge aralarında sol

bianet.org
Nükleere, Kömüre, HES'lere Karşı Hafta Sonu Mitinge!

Çevre aktivistleri tüm yurttaşları bu hafta cumartesi günü Kadıköy'de "başka bir enerji mümkün" sloganıyla düzenlenecek mitinge çağırdı. Mitingin çağrısını EGEÇEP - Allianoi Girişimi, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi, Karadeniz İsyandadır Platformu, Cide-Loç Vadisi Koruma Platformu ve  Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) yaptı. Mitinge aralarında sol partilerin, sendikaların ve meslek örgütlerinin de aralarında olduğu 58 örgüt destek veriyor.

Miting, Çernobil nükleer reaktöründe meydana gelen kazanın 24. yıldönümüne denk getirildi.

Nükleer enerjiye, kömürün enerji kaynağı olarak kullanılmasına, olumsuz ekolojik ve toplumsal etkileri olan hidroelektrik santrallerine (HES) karşı düzenlenen miting için saat 12.00'da Tepe Nautilius'un önünde buluşulacak.

"Kömürlü termik santrallere, Akkuyu'da ve Sinop'ta nükleere hayır demek için, Karadeniz'in, Ege'nin ve Akdeniz'in derelerini kurutan, vadilerini yok eden HES'leri durdurmak için, Munzur'da, Hasankeyf'te ve Allianoi'de doğayı ve tarihi sular altında bırakan barajlara karşı çıkmak için, Doğayı ve yaşamı yok eden enerji yatırımlarına ve diğer projelere karşı sesimizi yükseltmek için, Çernobil nükleer felaketinin 24. yılında doğayı ve yaşamı tehdit eden enerji üretim biçimlerine karşı sesimizi yükseltiyor ve 25 Nisan günü Kadıköy meydanında toplanıyoruz.

"Tarihin en büyük nükleer santral kazası olan Çernobil felaketinin, başta Karadeniz kıyıları olmak üzere bütün Türkiye'yi radyasyon yağmuruyla kirletmesinin üzerinden 24 yıl geçti. Zamanın nükleer enerji savunucuları hiçbir önlem almadıkları gibi halka yalan söylediler, radyasyonlu çayları insanlara içirdiler, radyasyonlu fındıkları bedava dağıttılar. Bugün özellikle Karadeniz'in her evinde, insanlar yakınlarını kanserden kaybediyorlar."

Bugün Ukrayna içinde kalan Kiev'e bağlı Çernobil'deki nükleer enerji santralinin reaktöründe 26 Nisan 1986'da meydana gelen kaza Türkiye de dahil, Avrupa'nın büyük kısmında yıkıcı sonuçlara neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2000'de yayınladığı raporda Ukrayna, Belarus ve Rusya'da 7 milyondan fazla insanın reaktörden yayılan radyasyondan etkilendiğini belirtti. Kazanın Türkiye'deki etkileriyse araştırılmadığı için tam olarak bilinemiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleere-komure-heslere-karsi-hafta-sonu-mitinge-_78832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!