Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fay Hattına Nükleer Santral

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Erkan Demir, nükleer santral kurulması planlanan Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinin deprem kuşağında olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Portal
Fay Hattına Nükleer Santral

Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Erkan Demir, nükleer santral kurulması planlanan Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinin deprem kuşağında olduğunu vurguladı. Ecemiş fay hattında 300 yıldır büyük deprem olmadığını belirten Demir, “Nükleer santral projesi jeolojik veriler de dikkate alınarak yeniden ele alınmalıdır. 1970’li yıllardaki proje ile nükleer santral kurmak felaket olur” dedi.

AKP iktidarı 35 yıl önce projelendirilen ancak ihalesi tamamlanamayan Akkuyu Nükleer Santralı’nda kesin sonuca ulaşmak için Rusya ile görüşmeleri sürdürürken Jeoloji Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Demir, bölgenin deprem riskine dikkat çekti.

Demir, yörenin depremsellik tehlikesi taşıdığının tarihsel kayıtlardan ve yöreyi etkileyebilecek fay hatlarının durumundan anlaşılabildiğini ifade etti. 1513-1514 yıllarında Malatya, Tarsus ve Adana’yı etkilediği belirtilen büyük ve yıkıcı etkileri olan bir depremin gerçekleştiğinin kayıtlarda yer aldığını belirten Demir, Soli-Pompeiopolis kentinin MS 525 yılında gerçekleşen büyük bir depremle yıkıldığı, Akkuyu mevkisinin batısındaki Aydıncık’ta da Roma döneminde deprem nedeniyle yıkımlar olduğu bilgilerine arkeolojik kazılarla ulaşıldığını anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fay-hattina-nukleer-santral_77782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!