Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Nükleerin Faturası Çarpacak

Tüm dünyada elektrik üretim maliyetleri düşerken, Türkiye nükleer enerjiden üretilecek elektriğe yüksek fiyatlar ödemeye devam edecek. Yenilenebilir enerji başta olmak üzere elektrik satış fiyatları 4 sent/kilovatsaate gerilerken, Akkuyu Nükleer Santrali'nden alınacak elektriğin bedelinin 12.35 sent/kilovatsaat olacağı yeniden teyit edildi.

yapi.com.tr
Nükleerin Faturası Çarpacak

Nükleer enerji sektöründeki gelişmelerin ele alındığı Nükleer Santraller Zirvesi 5 Mart'ta İstanbul'da başladı. Zirvede açıklamalarda bulunan Akkuyu Nükleer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anton Dedusenko, yapılan hükümetler arası anlaşmaya göre lisans alındıktan 7 yıl sonra üretime geçilmesi gerektiğini söyleyerek, bu süreyi beklemeden ilk üniteyi devreye almayı planladıklarını belirtti.

Sözleşmede alım garantisi olan 12.35 sent/kilovatsaat ücretinin yüksek olduğu eleştirilerinin doğru olmadığını aktaran Dedusenko, tüm dünyada elektrik üretim maliyetlerinin arttığını ifade ederek, santralin devreye gireceği dönemde bu fiyatın normal olacağını ifade etti. Sözleşme gereği fiyatta herhangi bir indirimin söz konusu olamayacağını anlatan Dedusenko, fiyatın artması durumunda gelirin yüzde 20'sinin ise Türkiye'ye verileceğini kaydetti.

Ortak arıyor
Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre; Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun (ROSATOM) Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki yüzde 49'luk hissesini satma hakkına sahip olduğunu anlatan Dedusenko, “Hali hazırda gerçekten ortak arayışındayız. Bazı şirketlerle müzakereler ve görüşmelerimiz devam ediyor. Bu şirketler sadece Türk şirketi değil, yabancı şirketler de olabilir. Müzakerelerimiz sonuçlandıktan sonra ancak açıklayabileceğiz” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/nukleerin-faturasi-carpacak_171085.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!