Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Ölü Bir Gezegende İş Bulamazsınız"

Dünya İklim ve Bölgeler Zirvesi, 1-2 Temmuz tarihlerinde Fransa’nın Lyon şehrinde yapıldı. Dünya nüfusunun üçte ikisini temsil eden 50 kuruluş, iki günlük zirvenin sonunda bir deklarasyon imzaladı. İmzalanan metinde yerel ve bölgesel yönetimlerin sivil topluma ve özel sektöre destek verecekleri taahhüt edildi.

yapi.com.tr
"Ölü Bir Gezegende İş Bulamazsınız"

Şehirler, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Küresel Ağı'ndan Ronan Dantec,  “Ülkelere, bölgelerinde eylem kararı almazlarsa, sözlerini tutmamış olacaklarını söylüyoruz. İklim değişikliği ile mücadelede kazanacak ya da kaybedecek olan yine onlar olacak. Bu noktayı özellikle vurguluyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Ayrıca şunu da söylüyoruz: ‘Çok fazla yardıma ihtiyacımız var. Güney ülkelerinin fon desteği lazım.’ Bu zirvede bu mesajları derli toplu biçimde vermek istedik.” dedi.

Euronews'in haberine göre, zirveye katılanlar arasında Kaliforniya Çevre Koruma Ajansı Başkanı Matthew Rodriquez de vardı. Amerika Birleşik Devletleri, iklim değişikliğine neden olan sera gazı salınımını, ülkesinde 2030 yılına kadar yüzde 40’a düşürmeyi taahhüt ediyor.

Çevre dostu teknoloji yatırımları Kaliforniya’da 65 bin kişiye istihdam sağladı

Matthew Rodriquez, “Çevre dostu teknoloji yatırımları ve çevre koruma programlarımızın Kaliforniya’ya ekonomik bir maliyeti var. Her yıl temiz teknoloji için 5,7 milyar Dolar’lık bir bütçe harcıyoruz. Şu anda güneş enerjisi yatırımlarımız Kaliforniya’da 65 bin kişilik istihdam sağladı. Çevre dostu yatrırımların ve yeşil ekonomi yaratma çabalarımızın ekonomik büyümeyi artıracağını da görüyoruz.” dedi.

Deklarasyonda, şehir ve bölge yönetimleri karbon salınımını düşürecek sanayi faaliyetleri için yeni finansal kaynaklar temin edilmesi çağrısı yaptı. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi temsilcisi Christiana Figueres, özel sektöre bu konuda garanti verdi.

Christiana Figueres,“Devletler, yerel ve bölgesel yönetimlerin, özel sektöre çevreci altyapı yatırımları için güven verecek bir çerçeve düzenleme yapma zorunlulukları var. Özellikle de enerji sektöründe. Ama ulaşım inşaat ve konut sektöründe de bu böyle. Geçtiğimiz yüzyıldan tamamen farklı bir altyapı öngörülüyor.” şeklinde konuştu.

Sendikalar Konfederasyou: “Ölü bir gezegende iş bulamazsınız.”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu da Lyon’da imzalanan deklerasyonun taraflarından biri. Batı Afrikalı çiftçileri temsilen Lyon’da bulunan Mamadou Cissokho, iklim değişikliği ile mücadeleye uyum politikalarının gelecekte varılacak anlaşmaların temelini oluşturacağını düşünüyor.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyounu Genel Sekreteri, Sharan Burrow, “Sendikalar olarak çok basit ifade ediyoruz: ‘Ölü bir gezegende iş bulamazsınız.’ Bu bizim için bir slogandan öte. Güvenli, yeşil, dünyamızı karbon gazından koruyacak bir endüstriyel dönüşümü görmek istiyoruz. Sıfır karbon bir seçenek değil, eğer gezegeni kurtarmak istiyorsak bu bir zorunluluk.” dedi.

Batı Afrika Tarım Üreticileri Birliği Başkanı, Mamadou Cissokho, “Uyum sağlamak, hayata bakış açısını bir şekilde sorgulamaktır. Bu her zaman zenginlerin sorunu oldu. Davranış ve tavırları sorgulamak uyum sağlamaktır. Dolayısıyla bunun zararlarını sınırlamayı ve etkilerini azaltmayı tercih ediyoruz. Bir şeylere ayak uydurmadan gelecek düşünülemez. Çünkü kaynaklar hızla tükenmekte ve onları tekrar yaratmamız mümkün değil.” şeklinde konuştu.

Bu yıl Aralık ayında 196 ülkeden temsilcilerin katılacağı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Toplantısı Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak. Burada, küresel ısınmayı maksimum 2 derecede tutmaya yarayacak politikalar için küresel bir uzlaşma aranacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olu-bir-gezegende-is-bulamazsiniz_132571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!